Bu haber kez okundu.

Bob Dylan Nobel Edebiyat Ödülü'nün sahibi oldu
İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından her yıl düzenlenen özel bir törenle sahiplerine verilen Nobel Ödülleri'nin Edebiyat alanındaki sahibi belli oldu. Amerikan şarkı kültürünün efsane isimlerinden biri olan Bob Dylan, 2016 Nobel Edebiyat Ödülü'nün sahibi oldu.

Ödülü favorileri arasında gösterilmeyen Bob Dylan'ın bu ödüle layık görülmesi ise kimse tarafından isminin açıklanması beklenmediği için herkesi şaşkınlığa uğrattı. İsveç Nobel Akademisi'nden yapılan açıklamada, Dylan'ın “Amerikan şarkı geleneğinde yeni şiirsel ifadeler yarattığı” için bu ödülü hak ettiği belirtildi.

Nobel Edebiyat Ödülü 2016 kazananı Bob Dylan

BOB DYLAN KİMDİR?

Amerikalı usta müzisyen ve yazar Bob Dylan'ın asıl adı Robert Allen Zimmerman'dır. 24 Mayıs 1941 tarihinde ABD'nin Minnesota eyaletinin Duluth kentinde dünyaya geldi. Annesi Beatrice "Beatty" Stone'dur. Çocukluk ve gençlik çağlarını aynı eyalete bağlı Hibbing kentinde geçirdi. Büyükbabası Zigman ve babaannesi Anna Zimmerman çifti Osmanlı Devleti dönemindeki Trabzon'dan, Rusya İmparatorluğu'nun himayesinde olan Odessa'ya göç etmiştir. 1905 yılında ise ABD'ye taşınmışlardır. Dylan 2004 yılında Chronicles: Volume One adlı anılarında babaannesinin ailesinin Kağızmanlı olduğu, evlenmeden önceki adının “Kirghiz” (Kırgız) olduğu, onun ebeveyni de aynı bölgeden gelen ayakkabı ustası ve sepici olduğu ve onun sülalesinin aslen İstanbul’dan geldiğini, ilk gençliğinde söylediği Ritchie Vales’in In a Turkish Town (Bir Türk Kasabasında) şarkısının, herkesin dilindeki La Bamba’nın tersine kendisiyle daha uyuşur göründüğünü yazdı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×