Bu haber kez okundu.

Bulgaristan'da genel seçim sonuçları belli oldu

Bulgaristan seçim sonuçları belli oldu! Türk kökenli çifte vatandaşlara yapılan engellemelerin gölgesinde tamamlanan Bulgar genel seçimlerinde, eski Başbakan Boyko Borisov'un lideri olduğu Avrupa yanlısı merkez sağ parti Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar Partisi (GERP) verilen oyların yüzde 33'ünü aldı. Seçimlerde ikinci parti olarak yüzde 28'lik oy oranı ile Sosyalist Parti çıktı.

Seçim sonuçlarının ilan edilmesinin ardından Borisov, “Ocak ayında ülkemiz Avrupa Birliği dönem başkanlığını üstlenecek. Önümüzdeki aylarda, istikrarlı ve sorumluluk anlayışı ile hareket eden bir hükümet kurmamız gerekiyor. Durum biraz karışık ancak, ulusu birleştirmek için elimizden geleni yapmalıyız.” açıklamasında bulundu.

Euronews.com'un haberine göre; yeni parlamentoda olası ortakları aylar sürebilecek zor müzakereler bekliyor. Borisov'un ulusal birlik çağrısı yaptığının belirtildiği haberde Avrupa Komisyonu temsilciliğine kimin seçileceğinin ise tartışma konusu olacağı belirtiliyor.

Bulgaristan seçimlerini kaybeden Sosyalist Parti, koalisyon hükümetinde yer almayacağını açıkladı. Parti lideri Kornelia Ninova, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Merkez sağ partinin kendilerini koalisyona davet etmesi halinde hükümete katılmayacaklarını ifade ederek, ''Siyasette ilkeler var ve biz bunu istemediğimizi zaten seçim kampanyasındaki programımızla dile getirdik. Bizim hedefimiz ülkedeki mevcut statükoyu değiştirmek'' dedi.

Resmi olmayan Bulgaristan genel seçim sonuçlarına göre, üyelerinin çoğunluğu Türk kökenli vatandaşlardan oluşan Hak ve Özgürlükler Hareketi yüzde 8 oy aldı. Önceki parlamentoda üçüncü büyük parti olarak yer alan partinin, 26 Mart seçimlerinde oy oranının ciddi oradan gerilediği görüldü.


GERP lideri Boiko Borisov

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×