Bu haber kez okundu.

Çiftlik Bank'ın sahibi Mehmet Aydın'ın fikir babası Sergey Mavrodi öldü

Yaptıklarıyla Çiftlik Bank sahibi Mehmet Aydın'ı andıran, 1990'lı yıllarda milyonlarca Rus'u dolandıran Sergey Mavrodi kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti. Peki Sergey Mavrodi kimdir? Kimleri nasıl dolandırmış? İşte detaylar...

Türkiye günlerdir Çiftlik Bank'ı ve onun sahibi Mehmet Aydın'ı konuşuyor. Binlerce kişiyi dolandıran ve Uruguay'a kaçan Mehmet Aydın'ın fikir babası sayılabilecek Rus dolandırıcılık çete lideri Sergey Mavrodi ise ayatını kaybetti. Türkrus sitesinde yer alan haberde 63 yaşındaki Mavrodi kalp krizi sonucu öldüğü belirtiliyor.

Sergey Mavrodi Kimdir?

Herkes Sergey Mavrodi'yi 1990'lı yılların başında SSCB'nin bölündükten sonra umutsuz durumdaki halkı "saadet zinciri" tuzağına düşürmesiyle tanıdı. Mavrodi bu şekilde milyonlarca kişi dolandırmıştı. O günün şartlarında dolandırdığı rakam ise yaklaşık 1,5 milyar dolar olarak biliniyor.

Parasını Kaptıranlar İntihar Etti

Dolandırıcılık nedeniyle cezaevinde 4,5 yıl geçiren Mavrodi serbest kaldıktan sonra da aynı işi yapmaya devam etti. Sergey mavrodi üyelerine "100 yatırana 1000" vadediyordu. Sonu belli olan şrket battığında parasını kaptıran onlarca kişi ise intihar etmişti.

Türkiye'den de Binlerce Kişiyi Mağdur Etti

Sergey Mavrodi son olarak 2011 yılında internet üzerinden yine bir saadet zinciri kurdu ve yine kendisine binlerce üye buldu. Hatta MMM adı altında kurulan saadet zincirine Türkiye'den de binlerce kişi katılmış ve mağdur olmuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×