Bu haber kez okundu.

Darbe girişimini kınayan Almanların asıl niyeti ortaya çıktı
Daha dün Almanya Başbakanı Angela Merkel, Alman kanalı ARD'ye konuşmuş FETÖ'cü teröristlere karşı tepkisini 1.5 ay sonra olsa da açık açık göstermişti. Hemen arkasından bu kez de Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, ARD'ye konuştu.

Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier, 15 Temmuz darbe girişimini en sert şekilde konadıklarını ve mağdur olanların yanında durduklarını dile getirdi. Ancak Steinmeier, bu sözleri dile getirmek için çok geç kalmıştı. Steinmeier katıldığı programda günah çıkarırcasına itiraflarını sürdürdü. ''Bana göre sahneye konulmuş bir oyun değil, gerçekten çok ciddi bir darbe girişimi oldu. Kim o gece ki görüntülere bakarsa orada, Türk ordusuna, Türk vatandaşlarına ateş edildiğini biliyor olacak.'' dedi.

ASIL NİYETİ ORTAYA ÇIKTI

Alman Bakana, Türkiye'yi neden ziyaret etmediği de soruldu. Steinmeier bu soruya ilginç bir yanıt verdi ve bahanelerini ardı ardına sıraladı. ''Geriye dönüp bakıldığında belki de gitmek gerekiyordu. En azından gidilebilirdi. Ancak olaylar hızlı gelişti.'' dedi. Bu açıklamaların altında yatan neden çok geçmeden ortaya çıktı. Alman Bakan asıl niyetini belli etti.

Türkiye'nin kolay bir partner olmadığını belirten Steinmeier, ''istesek de istemesek de Suriye'deki itilafı yumuşatmak, yatıştırmak ve siyasi çözüme götürmek için Türkiye'de ihtiyaç duyacağız.'' dedi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×