Bu haber kez okundu.

DEAŞ Musul'da yüzlerce bombalı araçla direniyor
Musul harekatının 4. haftasına, operasyonu yavaşlatmayı hedefleyen terör örgütü DEAŞ'ın çok sert direnişiyle girildi. Peşmerge kaynakları harekatın doğu cephesinde 100, güney cephesinde ise 140 bombalı araçla intihar eylemi yapıldını bildirdiler.

DEAŞ'ın normal top mermisine klorin gazı koyarak ürettiği kimyasal silahları kullanmaya başladığı ve ele geçirilen bölgelerdeki bubi tuzaklarının ciddi kayıplara neden olduğu da belirtiliyor.

EVLERDE DEAŞ'LI ARANIYOR

Peşmerge güçleri, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin eğitim kampının hemen yakınındaki Başika Kasabası'na bu tür bir direnişi kırarak üç koldan girdiler. Gece saatlerinde başlayan kanlı çatışmaların Peşmerge'nin kent merkezine ulaşmasından sonra kesildiği ve evlerde DEAŞ militanlarının arandığı belirtildi.

İLERLEME YAVAŞLADI

Görgü tanıkları, kent merkezine uzanan caddelerdeki evlerin tamamının yıkıldığını söylüyorlar. Askeri kaynaklar, Musul'un doğu mahallelerine giren Irak Özel Kuvvetleri ile DEAŞ arasında tarihin en zorlu kent savaşlarından birinin yaşandığını, terör örgütünün sivilleri kalkan olarak kullanması nedeniyle harekatın çok ilerlediğini bildiriyorlar.

2 KENT DEAŞ'TAN TEMİZLENDİ

Irak Ordusu güneyden sürdürdüğü harekatta ise Musul Havalimanı'na 4.5 kilometre mesafeye kadar yaklaşmış durumda. Kentin batısında Şii milislerin, kuzeyinde ise Peşmerge'nin iki önemli yerleşim birimini DEAŞ'tan temizledikleri de gelen bilgiler arasında yer alıyor.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×