Bu haber kez okundu.

Dünyanın en eski şişe mesajı karaya vurdu

Şişe içerisinde mesaj filmlere birçok kez konu olmuştur. Dünyanın en eski şişe mesajı Avustralya'nın batı sahillerine vurdu.132 yıllık olan mesajın dünyanın en eski şişe mesajı olduğu sanılıyor.

Batı Avustralya'nın başkenti Perth'in 180 kilometre kuzeyinde yer alan Wedge Adası kumsalında bulunan şişe mesajını 132 yıl önce bir Alman gemisinin bıraktığı bildirildi. Avustralya Yayın Kurumu'nun haberine göre bu mesaj şimdiye kadar bulunan en eski şişe mesajı.

Nasıl Bulundu?

Eşi ile birlikte kumsalda gezintiye çıkan Tonya IIIman adlı Australyalı bir kadın, tesadüfen bulduğu şişeyi evine götürdükten sonra şişenin içindeki mesajı farkediyor. Tarihi özellikler taşıdığını düşünerek de Batı Avustralya Müzesi'ne götürüyor. Burada yapılan incelemelerde şişenin 12 Haziran 1886'da Alman yelkenlisi Paula tarafından Hint Okyanusu'na bırakılan binlerce şişeden biri olduğu ortaya çıkıyor. Bugüne kadar 662 mesaj iade edilmiş fakat şişelerin akıbeti belli değil. Dünyanın en eski şişe mesajı 2 yıl süreyle Batı Avustralya Müzesi'nde sergilenecek.

Daha Önceki Rekor Danimarka'da

Bu şişe mesajı en eski mesaj olaraka nitelendirilirken, bundan önce bulunan eski şişe mesaj 108 yıl, 3 ay 18 gün ile Danimarka'da 1934 yılında bulunmuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×