Bu haber kez okundu.

Dünyanın En Yaşlı Adamı Yisrael Kristal Öldü

Guinness Rekorlar Kitabı'nın Mart 2016'da dünyadaki en yaşlı adam olarak ilan ettiği Yisrael Kristal 113 yaşında öldü. Peki cuma günü İsrail'de öle Yisrael Kristal kimdir? İşte hayat hikayesi...

Polonya'da dünyaya gelen Yisrael Kristal, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerin Auschwitz Toplama Kampı'nda hayatta kalmayı başaranlardan olmuştu. Ailesi ise Yahudi Soykırımı'nda öldürülmüş. 114 yaşına girmesine bir ay kala yaşamını yitiren Kristal, son günlerini Haifa'da geçirdi.

TÜM YAKINLARI SAVAŞTA ÖLDÜ

Annesini ve babasını Birinci Dünya Savaşı'nda, eşi ve iki çocuğunu da Yahudi Soykırımı'nda kaybeden dünyanın en yaşlı adamı, hayatının son yıllarını Haifa'da geçirdi. Geçen sene Birinci Dünya Savaşı nedeniyle Bar Mitsva (Yahudi erkeklerin 13 yaşlarına geldiklerinde yetişkinliğe geçişlerini simgeleyen törenleri) törenini 100 yıl gecikmeli olarak düzenleyerek uluslararası basında yer almıştı.

"BENDEN DAHA ZEKİ VE YAKIŞIKLILAR HAYATTA DEĞİL"

1950'de İsrail'e taşınan Yisrael Kristal, Mayıs 1945'te Müttefikler tarafından bulunduğunda 37 kilodaydı. Tablet Mag dergisine göre Kristal, kendisini kurtaran Sovyet askerlerine tatlılar yaparak teşekkür etmişti. Rekorlar kitabına girmesinin ardından bir açıklama yapan Kristal, nasıl dünyanın en yaşlı adamı olmayı başardığını bilmediğini söylemiş ve "Benden daha zeki, daha güçlü, daha yakışıklı adamlar vardı ama bugün hiçbir hayatta değil" demişti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×