Öne Çıkanlar feto Harran Üniversitesi açığa alınan polisler turk hava yollari ödül oyunu 7 haziran

Dünyayı değiştiren gün 11 Eylül 15 yaşında

Tarih 11 Eylül 2001. Amerika Birleşik Devletleri'nin en önemli iki kenti New York ve Washington terör saldırılarının hedefi oldu. Saldırının üzerinden tam 15 yıl geçti.

Dünyayı değiştiren gün 11 Eylül 15 yaşında
Bugün, dünya tarihinin dönüm noktalarından biri olan 11 Eylül saldırılarının 15. yıl dönümü. Terör saldırılarının hedefi olan ülkedeki ikiz kuleler yıkıldı, dünyanın süper gücünün en prestijli kurumu olan Pentagon'un karargahı hedef alındı. O gün 'dünyayı değiştiren gün' olarak anılmaya başlandı.

Saldırılar peş peşe geldi. 2001'de Amerika'da kaçırılan 4 yolcu uçağının ikisi New York'taki Dünya Ticaret Merkezi'nin gökdelenlerine biri Pentagon'a çarptı. Sonuncu yolcu uçağı ise yolcularla kaçıranlar arasında yaşanan mücadelenin ardından 150 mil uzakta Pensilvanya kırsalında düştü. Yakın tarihe damgasını vuran saldırılarda yaklaşık 3 bin kişi hayatını kaybederken binlerce kişi de yaralandı.

11 EYLÜL VE SONRASINDA YAŞANANLAR

Washington yönetimi yaşanan saldırılardan El-Kaide'yi sorumlu tuttu. Saldırı, dünya medyasında medeniyetler çatışması olarak yorumlanırken, ABD teröre karşı küresel savaş ilan etti. Afganistan ve Irak işgal edilirken Ortadoğu kan gölüne döndü. Terörle mücadele İslam ve müslümanlarla mücadeleye dönüştü, onarılması güç bir kutuplaşmaya yol açtı. Başta ABD olmak üzere batılı devletlerde müslümanlara karşı işlenen nefret suçlarında büyük artış görüldü.

Saddam Hüseyin - Usame Bin Ladin

EN AĞIR BEDELİ IRAK ÖDEDİ

ABD saldırılar sonrası NATO'nun 5'inci maddesinin işletilmesini istedi. Birçok ülke bu isteğe destek verdi. En ağır bedeli ödeyen ülke Irak oldu. İşgale gerekçe olarak gösterilen Saddam Hüseyin ile El-Kaide arasındaki ilişkinin aslında var olmadığı anlaşıldı. Irak'ın elinde olduğu iddia edilen kitle imha silahları bulunamadı. Irak lideri Saddam Hüseyin asılarak idam edildi. Yaklaşık 1 milyona yakın kişi hayatını kaybetti milyonlarca kişi yerlerinden oldu.

11 Eylül saldırıları Amerikan halkında ise büyük psikolojik çöküntülere neden oldu. New York üzerinde uçan her uçak, potansiyel terör tehdidi olarak görülmeye başlandı. Amerikan halkı tüm bu saldırılardan El-Kaide'yi sorumlu tutarken, Beyaz Saray'ı suçlayanlar da oldu.

USAME BİN LADİN 2011 YILINDA ÖLDÜRÜLDÜ

Saldırılardan sorumlu tutulan Usame Bin Ladin ise tam 10 yıl arandı. Tarihler 2011 yılının Mayıs ayını gösterdiğinde Pakistan'da çok gizli bir operasyon düzenlendi. Amerikan Özel Kuvvetleri bir eve baskın yaptı ve Bin Ladin evinde öldürüldü. Günümüzde ise El-Kaide halen varlığını sürdürmeye devam ediyor. 

Ne Irak'ın işgali ne Pakistan ne de Afganistan'da gerçekleştirilen operasyonlar El-Kaide'yi bitiremedi. Yıllar geçtikçe El-Kaide içerisinden çok sayıda grup çıktı. Çoğu uzman da El Kaide'nin zayıfladığını ancak tamamen devre dışı kalmadığı yönünde hem fikir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×