Bu haber kez okundu.

Evlere ve balkonlara Türk Bayrağı asmak yasaklandı
O ülkede Türk Bayrağı asmak yasak. Avusturya'nın Wiener Neusttadt kentinde ilginç bir uygulama hayata geçirildi. Darbe karşıtı olan Türk vatandaşlarının ya da Türkiye'ye destek olmak isteyenlerin ev veya balkonlarına Türk bayrağı asmaları yasaklandı.

TÜRK BAYRAKLARINI DERHAL KALDIRIN

Wiener Neusttadt Belediye Başkanı Klaus Schneeberger, Türk bayrağı asılmasının Türkiye siyasetinin Avusturya'ya taşınması anlamına geldiğini ifade etti. Toplu konut yöneticilerine ve kentteki sivil toplum kuruluşlarına bir mektup göndererek uyarıda bulunan Schneeberger, ''Evlerine ve balkonlarına Türk bayrağı asanlar bu bayrakları derhal kaldırın. Bu şehir benimsemeyen kişilerin burada yeri olamaz.'' ifadelerini kullandı.

Öte yandan konuya ilişkin bir açıklama da Avusturya Dışişleri ve Entegrasyon Bakanı Sebastian Kurz'den geldi. Kurz, darbe karşıtı olan Türk vatandaşlarının katıldıkları eylemleri eleştirdi. Kurz açıklamasında, ''Türkiye asıllı kişiler, Avusturya'ya sadık olmalılar. Erdoğan'ı destekleyenler bu ülkeyi terk edebilirler.'' dedi. Türk Bayrağı asan ve çifte vatandaşlığa sahip olan Türkler hakkında inceleme başlatılacağını da sözlerine ekleyen Kurz, ''Vatandaşlık kanunlar kapsamında elbette geri alınabilir ve bu konuda yasal mevzuatlar anlaşılır derecede açıktır.'' dedi.

TÜRK VATANDAŞINA ''ÜLKEYİ TERKET'' MEKTUBU GÖNDERİLDİ

Anlaşılan o ki Türk bayrağının asılması sadece Wiener Neusttadt kentinde yasaklanmış değil. Zira Viyana'da yaşayan ve evinin balkona Türk bayrağı asan Soner Seniş isimli kişi, Avusturya Dışişleri Bakanlığı'ndan ülkeyi terk etmesi yönünde bir mektup almış durumda.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×