Bu haber kez okundu.

Esed rejimi ile Şii milislerin yoğun saldırılarına maruz kalan Suriye'nin Halep kentinde ateşkes sağlandı. Türkiye'nin girişimleriyle başlayan görüşmelerde Suriyeli muhalif gruplar ve Rusya anlaşmaya vararak ateşkes ilan edildiğini duyurdu.

Anlaşma bu gece ya da yarın sabah 5 otobüsün Esed'in kontrolündeki bölgeden geçirilmesiyle başlayacak. Kastillo geçidi üzerinden kuzeye taşınacak olan ilk sivil kafilesinden sonra diğer sivillerin de tahliyesi sağlanacak. Anlaşmaya göre ilk olarak kuşatma altındaki sivillerin tahliye edileceği öğrenildi.

Halep'tn sivillerin taşınması sırasında Birleşmiş Milletler gözlemci görevini üstlenecek. Anlaşmanın sağlanmasının ardından Halep'teki hava bombardımanı da bu akşam saatlerinde durduruldu. Halep'teki 6 mahalle halen ÖSO kontrolü altında ve burada 3 bin 500 civarında muhalif bulunuyor.

Ateşkes görüşmelerinde arabulucu ise İran'ın desteklediği Liva El Kudüs'ün komutanı oldu. Muhalifler anlaşma şartı olarak bombardımanların durmasını istedi. Birleşmiş Milletler, görüşmelerin sonunda devreye girerek tahliye sürecinde garantör rolünü üstlendi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×