Bu haber kez okundu.

Halep'ten tahliyeler başladı yaralılar İdlib'e taşınıyor

Esed rejimi ve Rusya'nın ağır bombardımanı altında kalan Suriye'nin Halep kentinden yükselen çığlıkları dün son dakika haberi ile sizlere aktarmıştık. Bölgeden yükselen feryatlar tüm Türkiye'yi ayağa kaldırırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Başbakan Binali Yıldırım da ardı ardına açıklamalar yaparak bölgede ateşkesin şart olduğunu ve tarafların derhal ateşkes ilan etmeleri çağrısında bulunmuşlardı.

Türkiye'nin bu çağrısı dünya basınında da geniş yer bulurken, akşam saatlerinde beklenen haber geldi. Türkiye'nin girişimleri sayesinde Rusya ve Suriye'deki muhalif güçler arasında varılan anlaşma gereği geçici ateşkes ilan edildi. Halep'te sadece 6 mahallede sıkışıp kalan siviller için yapılan ateşkes sayesinde, binlerce masum vatandaşın bölgeden tahliye edilmesi için hazırlıklar başladı.

Halep'te katliam var

Dün gece ilk olarak Halep'e 5 otobüsün yola çıktığı belirtildi. Kente varan otobüsler ilk olarak bölgedeki ağır yaralı ve hastaları Halep'in güneybatı kesimindeki İdlib kentine taşımaya başladı. İdlib ve çevresindeki hastaneler de tüm hazırlıklar tamamlandı. Öte yandan İdlib'de tedavisi mümkün olmayan yaralıların Gaziantep ve çevresindeki hastanelere taşınması için de Cilvegözü Sınır Kapısı'nda ambulansların hazır tutulduğu öğrenildi. Alınan bilgiye göre Halep'ten İdlib'e yaklaşık 400 yaralının getirileceği belirtildi.

Halep'teki sivillerin kentten tahliye işlemleri sırasında bazı kontrol noktalarında sıkıntıların olduğu bilgisi geliyor. Hasta sevki ile ilgili olarak rejim ve Şii milislere ait kontrol noktalarında zaman zaman sorunlar yaşandığı söyleniyor. Halep'te varılan ateşkes sonrası ilk önce yaralılar ve hastalar daha sonra da sivil vatandaşlar kentten tahliye edilecek.

TÜRKİYE 80 BİN KİŞİLİK HAZIRLIK YAPTI

Suriye'nin Halep kentinden günlerdir tecavüz ve katliam haberleri geliyordu. Türkiye'nin yoğun baskısı sonucu katliamlar nihayet durdu ve dün akşam ateşkes ilan edildi. Kentteki siviller ve muhalifler Türkiye ile Birleşmiş Milletler gözetiminde İdlib'e nakledilecek. Bölgeye çok sayıda otobüs gönderildi. İlk tahliyeler bu sabaha karşı yaralıların alınması ile başladı. AFAD, İdlib'teki kamplarda yaklaşık 80 bin kişilik hazırlık yaptı. Öte yandan İHH'nın önderliğindeki 11 Sivil Toplum Kuruluşu'nun yardımları da İdlib kentine gönderiliyor.

İDLİB - TÜRKİYE ARASI 40 KİLOMETRE

Esed rejiminin kuşatması altındaki Halep ile sivillerin taşınacağı İdlib kenti arasında Google Harita verilerine göre yaklaşık 67 kilometre mesafe var. İdlib, Türkiye sınırına ise 40 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×