Bu haber kez okundu.

Hillary Clinton kimdir? (Hayatı - Biyografisi)

Hillary Clinton, eski First Lady, Dışişleri Bakanı ve Senatör. Seçilirse Amerika Birleşik Devletleri'nin ilk kadın başkanı olacak. İşte Hillary Clinton'ın siyasi hayatı ve biyografisi...

HILLARY CLINTON KİMDİR?

26 Ekim 1947 tarihinde Amerika'nın kenar eyaletlerinden Chicago'da dünyaya geldi. Çocukluk yıllarından kilisede ve öğrenim gördüğü okulda etkin görevler alan Clinton'ın babası ise tekstil sektöründe kendisine ait küçük bir işyeri işletiyor. Hillary Clinton, eğitim hayatına Marine East High School'da başlamıştır. 1965 yılında geçiş yaptığı Marine South High School'dan mezun olmuştur.

1964 yılındaki başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçilerin adayı olan Barry Goldwater için gönüllü çalışmıştır. Clinton'ın görüşlerini rahiplik ve aynı zamanda tarih öğretmenliği yapan akıl hocası etkilemiştir.

Hillary Clinton hem Siyasal Bilimler hem de Hukuk eğitimi almıştır. 1965 yılında Rodham Wellesley Koleji'ne girerek burada Siyasal Bilimler okudu. Öğrenim gördüğü üniversitede ''Genç Cumhuriyetçiler'' adlı organizasyonun başkanlığı yapan Clinton, Amerikan Sivil Haklar Hareketi ve Vietnam Savaşı'yla ilgili görüşlerinin değişmesinden sonra bu görevinden ayrılmıştır.

Üniversite yıllarında tanıştığı ABD'nin 42. başkanı Bill Clinton ile 1975 yılında evlenmiştir. Dünyanın en güçlü First Lady'lerinden biri olarak anılan Hillary Clinton bu sayede dünyanın en tanınan siyasi kişiliği haline gelmiştir. Hillary ve Bill çiftinin 1980 yılında dünyaya gelen Chelsea isimli bir de kızı vardır.

2005'te her oyun değerli olduğunu söyleyen Hillary, “Count Every Vote Act” (Her Oyu Say Hareketi) adı altında her oyun eşit derecede önemli olduğunu ve hepsinin sayılması gerektiğini söyleyen bir hareket başlatmıştır. 2006'da da yüzde 67 oranıyla tekrar Senato'da New York'u temsil eden kişi olarak seçilmiştir.

20 Ocak 2007'de Demokrat Parti'den ABD Başkanlığına aday olan Barack Obama'nın rakibi olmuştur. Ancak daha sonra başkanlık adaylığından çekilmiştir. 2008 ABD Başkanlık seçimlerini kazanan Obama'nın liderliğinde 20 Ocak 2009 tarihinde Hillary Clinton ABD'nin Dışişleri Bakanı olmuştur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×