Bu haber kez okundu.

Bosnalı kadınların gözyaşları hala kurumadı. Eşlerini, oğullarını, babalarını ve ağabeylerini kaybedeli tam 22 yıl oldu. Ancak Srebrenitsa'da katledilen 8372 Bosnalı erkeğin acısı halen ilk günkü gibi taze. O katliamda bugün insan haklarını hiçe sayarak Türk bakanları engelleyen, ülkeye almayan, Başkonsolosluğa sokmayan, köpeklerle ve coplarla Türk vatandaşlarına müdahale eden Hollanda'nın çok büyük payı vardı.

KENT ve MÜLTECİLER BİR GECEDE SIRPLARA TESLİM EDİLDİ

Yugoslavya iç savaşı sırasında Bosnalı Sırplar, Boşnaklara soykırım yapmaya başlamıştı. Uzun süre yaşananlara sessiz kalan Birleşmiş Milletler, zoraki olarak bölgeye müdahale etti. Altı nokta güvenli bölge ilan edildi. O bölgelerden birisi de Srebrenitsa'ydı. Boşnaklar buraya sığınmış, koruma görevi de Hollanda askerlerine verilmişti. Müslümanların elindeki silahlar, BM Barış Gücü tarafından koruma bahanesi ile toplanmıştı.

Srebrenitsa Katliamı'nı gerçekleştiren Sırp General Ratko Mladic
Srebrenitsa Katliamı'nı gerçekleştiren Sırp General Ratko Mladic

Sırplar, General Ratko Mladic komutasında Srebrenitsa'ya saldırılarını yoğunlaştırdı. Boşnaklar silahlarını geri almak istedi. Talepleri, sorumlu Hollandalı komutan tarafından reddedildi. Birleşmiş Milletler yalnızca iki F-16 savaş uçağı ile kent üzerinde uçuş yapmakla yetindi. Hollanda Barış Gücü askerleri bir gecede Srebrenitsa'yı ansızın boşalttı. Emir, Hollandalı komutandan gelmişti. Hollanda askerleri kendilerine sığınan 25 bin mülteciyi ve Srebrenitsa kentini Sırplara teslim etti. Sonuç, 8372 Bosnalı Müslüman erkeğin katledilmesi oldu. Yaşanan bu olay ise tarihe kara bir leke olarak geçti.

HOLLANDA ASKERLERİNİN SOYKIRIMDAKİ PAYI BÜYÜKTÜ

Daha sonra ortaya çıkan videoda, Sırp komutanın şehri devralırken Hollandalı komutana hediye verdiği ve yüzlerin güldüğü görülecekti. Bir hafta süren Srebrenitsa Katliamı, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra insalığa karşı işlenen en büyük suç olarak kayıtlara geçti. Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı, katliamı 'soykırım' olarak kabul etti. Ratko Mladic, uzun yıllar sonra yakalandı ve uluslararası mahkemede yargılandı. Hakkında 'ömür boyu hapis cezası' istendi. Bir başka davada ise Hollanda askerlerinin Srebrenitsa Soykırımı'ndan sorumlu olduğuna hükmedildi. Kaynak: 24 TV

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×