Bu haber kez okundu.

İsrail'in Kudüs'te ezan okunmasını yasaklama girişimi üzerine araplar, evlerinin çatısına çıkarak var güçleriyle ezan okudu. Doğu Kudüslü arapların bu tepkisi Netanyahu hükümetineydi. Çünkü İsrail hükümeti, hoparlörden ezan okunmasını yasaklamak istiyor. Buna gerekçe olarak ezanın rahatsız edici olduğu yönündeki sözde şikayetler gösteriliyor.

Ezanın yasaklanması girişimi hem Filistinlilerden hem de İsrail meclisindeki Arap milletvekillerinden de büyük tepki görüyor. O vekillerden birisi ise Ahmed et-Tiybi. Milletvekili İsrail Parlamentosu kürsüsüne çıkarak ezan okudu. Tasarıya karşı Filistinlilere Ankara'dan da destek var.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, yasaklama girişimine Katar ziyaretine gittiğinde tepki göstermişti. Görmez yaptığı bir açıklamada, ''Ezanı yasaklamak müslümanların ve islamın tarih boyunca Kudüs'teki varlığını inkar manasına gelir. Bunu kabul etmek mümkün değildir'' dedi.

İsrail hükümeti gelen tepkiler üzerine yasa tasarısını erteledi. Ancak Filistinliler, Başbakan Netanyahu'ya güvenmiyor. Girişimi yakında yeniden meclis gündemine getireceğini düşünüyorlar.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×