Bu haber kez okundu.

İsrail'in 9. Cumhurbaşkanı Şimon Peres hayatını kaybetti
Dün gece öldüğü açıklanan 93 yaşındaki Şimon Peres'in doktorları, akşam saatlerinde durumun ciddi olduğunu ve hayati tehlikesinin bulunduğunu açıklamıştı. Ancak ilerleyen saatlerde Peres'in ölüm haberi geldi. Şimon Peres, 13 Eylül'de felç geçirmiş ve hastaneye kaldırılmıştı. Peres'in tedavi amacıyla ilaçlarla uyutulduğu ve solunum cihazına bağlandığı belirtilmişti.

Peres, 70 yıllık siyasi hayatı boyunca iki defa Başbakanlık yaptı ve bir defa da geçiş dönemi başbakanlığı yaptı. 12 kabinede üye olarak görev aldı. 2007 - 2014 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı görevini yürüttü. Peres'in 2009 yılında İsviçre'de düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda, o dönem Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan'la yaşadığı tartışma dünyada gündem olmuştu.

Şimon Peres - Recep Tayyip Erdoğan

Gazze ve Ortadoğu'da barış konulu oturumda Peres'e ''siz öldürmeyi iyi bilirsiniz. Filistin'de o çocukları nasıl öldürdüğünüzü ben çok iyi biliyorum'' diyerek tepki gösteren Erdoğan, oturumun moderatörüne de kendisine daha az söz süresi verdiğini göstererek tepki göstermiş ve oturumu terk etmişti.

Peres, 1994 yılında Yaser Arafat ve İshak Rabin'le barış anlaşması girişimine Dışişleri Bakanı olarak katılmasından dolayı Nobel Barış Ödülü'nü kazandı. Şimon Peres ayrıca İsrail'de Başbakanlıktan sonra Cumhurbaşkanı seçilen ilk politikacı oldu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×