Öne Çıkanlar feto 29 Mayıs Bireysel Dokunulmazlık Oyunu 1 mayıs hangi bankalar açık TEDAŞ 49 memur alımı fb ç.rizespor maçı kaç kaç

İsviçre'deki Kıbrıs toplantısından sonuç çıkmadı

Kıbrıs sorununa çözüm için İsviçre'de yürütülen görüşmelerde bir sonuca ulaşılamadı. Müzakerelerin son gününde Rum lider zamana ihtiyaçları olduğunu söyledi.

İsviçre'deki Kıbrıs toplantısından sonuç çıkmadı
İsviçre'de Kıbrıs zirvesi. 5 gün süren müzakere kampında toprak konusunda uzlaşma ve 17 aydır devam eden Kıbrıs barış sürecini son aşamaya taşıyacak beşli konferans tarihinin çıkması bekleniyordu. Ancak ne yazık ki iki konuda sonuca ulaştırılamadı.

Rum lider Nikos Anastasiadis, Türk tarafının toprak kriterleri konusundaki açılımları karşısında zaman ihtiyaç olduğunu ifade ederek kendi heyeti ve konsey üyeleri ile görüşmeler yapmak istediğini söyledi. Ulusal konseyin Anastasiadis'e kendileriyle görüşmeden bir karar alınmamasını söylemesi üzerine bu kararın alındığı belirtildi.

Birleşmiş Milletler Kıbrıs sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamada ise; Son 5 gün içinde toprak bahsi başta olmak üzere bütün sorunların birbirine bağlı olarak ele alındığı, müzakerelerde kayda değer ilerleme sağlandığı belirtildi. Liderler 20 Kasım'da Cenevre'de müzakerelere kaldıkları yerden devam edecekler.
 

Erkan DEMİR (erkan.demir@abchaber.com)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×