Bu haber kez okundu.

Kırım’ın annesi Rusların kurbanı oldu

Milli mücadelenin sembol ismi haline gelen 83 yaşındaki Veciye Kaşka, Kırım’da 23 Kasım’da Rus işgalcilerin düzenlediği baskın esnasında fenalaşarak hayatını kaybetti. Ukrayna’nın başkenti Kiev’de de Müslümanlar Veciye Kaşka için dua etti.

Kırım Tatarları, 23 Kasım’da hayatını kaybeden, Kırım Tatar milli hareketinin efsanevi ismi Veciye Kaşka son yolculuğuna uğurlandı. Kaşka, son yıllarda yaşadığı Karasupazar bölgesi Üç Köz (Novoklyonovo) köyü mezarlığında toprağa verildi. Kırım Tatar kahramanı ile vedalaşmak için Kırım’ın dört bir yanından yaklaşık 5 bin kişi geldi. Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov’un kızı Ayşe Ümerova, cenaze esnasında yaşananların videosunu yayınladı.

Geçtiğimiz günlerde Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Akmescit’teki bir kafede Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) düzenlediği baskında birkaç Kırım Tatarı gözaltına alınmıştı. Kırım Tatarlarının mücadelesindeki sembol isim haline gelen Veciye Kaşka o esnada fenalaştı. Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov yaptığı açıklamada, “Rus işgalciler Kırım’da 83 yaşındaki Veciye Kaşka’yı öldürdü. Çünkü o operasyon sırasında fenalaştı. Onu Rus işgalciler öldürdü” dedi.

(İHA)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×