Bu haber kez okundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı Paris'te sergi açılışı yaptı
UNESCO Genel Merkezindeki sergiyi Unesco Genel Direktörü Irina Fokova ile açan Avcı, yaptığı konuşmada Matrakçı Nasuh'un tarihin gizli kalmış dehalarından biri olduğuna dikkat çekti.

Bakan Avcı, serginin açılış aşamasındaki katkılarından dolayı projeye destek veren kurum ve kuruluşlara teşekkür etti. UNESCO Yürütme Kurulu'na 2017 - 2021 dönemi için aday olduklarını anımsatan Avcı, destek istedi. Tarihin gizli kalmış dehalarından Nasuh'un meziyetlerini sanatın farklı dillerinde anlatan sergide izleyiciler, Osmanlı İmparatorluğunun 16. yüzyılın sanatsal, kronolojik ve siyasi atmosferini gözlemleme imkanı bulacak.

10 Kasım'a kadar Paris'te gezilebilecek sergi, Aralık ayında Washington'daki İslam Eserleri Müzesi'nde sergilenecek.

Matrakçı Nasuh kimdir?

MATRAKÇI NASUH KİMDİR?

Nasuh bin Karagöz bin Abdullah el-Bosnavî veya kısaca Matrakçı Nasuh (d. 1480 - ö. 1564 ?), Boşnak asıllı Osmanlı minyatürcü, hattat, tarihçi, matematikçi ve matrakçı.

Ölüm tarihi bilinmeyen Matrakçı Nasuh'un Saraybosna'da doğduğu sanılmaktadır. Kâtip Çelebi ölüm tarihi olarak 1533′ü vermekteyse de, bunun doğru olmadığı bugün kesinleşmiştir. Çeşitli kaynaklarda onun 1547′den, 1551′den, 1553′ten sonra ölmüş olabileceği ileri sürülmektedir. Yaşamı üstüne bilgi de yok denecek kadar azdır. Dedesinin devşirme olduğuna ilişkin kesinleşmemiş ipuçları vardır.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×