Bu haber kez okundu.

Matthew Kasırgası Haiti 'yi Yıktı Geçti 478 Kişi Öldü
Son 10 yılın en şiddetli doğa olayı olaran nitelenen Matthew Kasırgası'ndan ciddi oranda etkilenen Haiti'de ölü sayısı 500'e yaklaştı. Bazı kentlerde evlerin yüzde 80'inin yıkıldığı belirtilen ülkede yüzbinlerce kişi açıkta kaldı. Haiti'nin özellikle güney bölgelerine ulaşım, iletişim ve sağlık hizmetlerinin verilemediği, bölgede yaşayan insanların çok zor durumda olduğu öğrenildi.

Haiti hükümeti vatandaşlarına yardım ulaştırmakta zorlanıyor. Kasırga, Haiti'yi bu hafta başında vurdu. Ulaşım sağlanamadığı için felaketin boyutu daha yeni ortaya çıktı.

KASIRGA ABD'YE ULAŞTI

Kasırganın Amerika Birleşik Devletleri'ne ulaştığı ve ülkenin güneydoğusuna doğru hızla ilerlediği belirtilirken 4 eyalette yaşayan 2 milyon kişiye evlerinizi terk edin çağrısı yapıldı. Florida ve Güney Carolina'da acil durum ilan edildi. Florida eyayetinde yollarda uzun kuyruklar oluştu. ABD yönetiminin Olağanüstü Hal (OHAL) kararı aldığı kasırga nedeniyle Amerikan ordusu da olası afetzedelere yardım için alarm durumuna geçti.

EN AZ 8 KİŞİ ÖLDÜ, 20 BİN KİŞİ EVLERİNİ TERK ETTİ

Hızı saatte 230 kilometreye ulaşan kasırga ilk olarak Dominik Cumhuriyeti'nde etkili oldu. Salı günü Küba'ya ulaşan kasırgadan en az 8 kişi hayatını kaybetti. Dalga boyunun dört metreyi ulaştığı Küba kıyılarında meydana gelen şiddetli yağış ve rüzgar sebebiyle ağaçlar devrildi, sel baskınları yaşandı.

Matthew Kasırgası, etkili olduğu ülkelerdeki evlerde ve tarım arazilerinde ciddi hasarlara yol açtı. İlk belirlemelere göre Haiti'de 4 ve Dominik Cumhuriyeti'nde 4 kişinin ölmesine neden oldu. Bölgede yaklaşık 20 bin kişinin evlerini terk ettiği belirtiliyor.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×