Bu haber kez okundu.

Merkel'den 45 gün sonra darbe mesajı geldi
Merkel, 45 gün sonra Türkiye'nin hakkını teslim etti. Alman ARD televizyonuna konuşan Almanya Başbakanı Merkel, darbe girişimi sırasında Türkiye'nin Avrupa'dan destek beklemesinin doğal ve haklı olduğunu söyledi.

Merkel, Türkiye'nin darbe girişiminin kınanması yönündeki beklentisinin haklılığını ilginç bir örnekle vurguladı. Merkel sunucuya, ''düşünün biz burada Alman Federal Meclisi'nin alanındayız. Bizim kendi ordumuz meclisi bombalasa'' dedi.

TERÖR ÖRGÜTÜ AYRIMI YAPIYORLAR

Merkel, Almanya'nın darbe girişimini kınamasının doğru ve önemli olduğunu belirtti. Yani bir anlamda Merkel, FETÖ'cü teröristlere karşı tepkisini 45 gün sonra da olsa açık açık gösterdi. Ancak aynı Avrupa ülkelerinin yaptığı gibi Almanya'da bir terör örgütüne karşı Türkiye'nin haklılığını kabullenmek zorunda kalsa da bir başka terör örgütüne destek vermekten geri kalmıyor. Örneğin; terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'ye, Türkiye'nin tüm tepkisi ve eleştirilerine karşın silah yardımı yapabiliyor. PYD'ye sözde terör örgütü DAEŞ'e karşı mücadele için verildiği söylenen o silahlar şimdi Türk Silahlı Kuvvetleri'ne çevrildi. Hatta, Fransız Alman ortak yapımı olan Milan tanksavar füzesi ile Cerablus'ta TSK'nın tankı vuruldu, Uzman Çavuş Ercan Çelik o saldırıda şehit düştü.

AVRUPA ŞİMDİ NEDEN KONUŞUYOR?

Peki darbe gecesi 3 maymunu oynayan Avrupa, 45 gün sonra Türkiye'ye neden yeniden sıcak mesajlar vermeye başladı. Aslında bu sorunun yanıtı son günlerde yaşananlarda saklı. Türkiye, Rusya ve İran'la bölge dengelerini değiştirecek adımlar atmaya başladı. Avrupa ise bu durumdan endişelendi. Ayrıca, Türkiye'nin mülteci geri kabul anlaşmasını askıya alma durumu da söz konusu olabilir. Avrupa'nın bir başka endişesi de bu. Aynı programda Merkel, ağzındaki baklayı da çıkardı aslında.

Merkel, Avrupa'nın verdiği sözü tutması gerektiğinin altını çizdi. Sığınmacıların adil ve iyi bir şekilde Avrupa Birliği ülkelerine dağıtılmasını bazı ülkelerin katılmak istemediğini söyledi. Burada ortak çözümler bulmak gerektiğini belirten Merkel, bazı ülkelerin müslümanları ülkelerine istememesine tepki gösterdi.

Kaynak: 24 TV
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×