Bu haber kez okundu.

Musul'da peşmerge ile hareket eden Ninova Muhafızları kimdir?
Ninova Muhafızları ilk olarak Irak hükümetinin izniyle kuruldu. Ancak daha sonra hükümet, verdiği desteği çekti. İlk örgütlenme aşamasını eski Ninova Valisi Esil Nuceyfi'nin öncülüğünde tamamladı.

Peki Musul operasyonunda önemli bir güç olan Ninova Muhafızları kimdir, kimlerden oluşuyor ve amaçları nedir?

Muhafız birliği başlangıçta sadece Musullu gönüllülerden oluşuyordu. Şu an ise Sünni Araplar, Kürtler ve Türkmenler ile bazı Ezidi gruplardan oluşan yaklaşık 10 bin milis gücüne sahip. Ninova Muhafızları, Nuceyfi'nin oğlu Abdullah Nuceyfi komutasında yönetiliyor. Ayrıca muhafızları Türkiye, Başika Kampında eğiterek destek oluyor.

Eski Musul Valisi ve Ninova Muhafızları Komutanı Esil Nuceyfi, Türk askerleri tarafından eğitilen 2 bin Sünni savaşçının Başika cephesinden, Musul operasyonuna katıldığını söyledi. Nuceyfi, Ninova Muhafızlarının peşmerge ile hareket ettiğini belirtti. Ezidilerin de Ninona Muhafızları saflarında savaştıklarını belirten Nuceyfi, Musul'un DEAŞ unsurlarından temizlenmesinden sonra Ezidilerin yaşadığı Sincar'ın yine Ninova Vilayeti'nin ilçesi olarak kalması gerektiğini savundu. Sincar son bir yıldır Kürt Özerk Yönetiminin kontrolü altında bulunuyor.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×