Öne Çıkanlar feto 2017 AÖL 3 Dönem Sınav Sonuçları lys tercih sonuçları 2017 1 mayısı kimler kutlar dgs sonuçları 2017

Musul'da peşmerge ile hareket eden Ninova Muhafızları kimdir?

Sünni Araplar, Kürtler ve Türkmenler'in de içinde bulunduğu eski adı ''Haşdi Vatani'' olan Ninova Muhafızları kimdir merak ediliyor.

Musul'da peşmerge ile hareket eden Ninova Muhafızları kimdir?
Ninova Muhafızları ilk olarak Irak hükümetinin izniyle kuruldu. Ancak daha sonra hükümet, verdiği desteği çekti. İlk örgütlenme aşamasını eski Ninova Valisi Esil Nuceyfi'nin öncülüğünde tamamladı.

Peki Musul operasyonunda önemli bir güç olan Ninova Muhafızları kimdir, kimlerden oluşuyor ve amaçları nedir?

Muhafız birliği başlangıçta sadece Musullu gönüllülerden oluşuyordu. Şu an ise Sünni Araplar, Kürtler ve Türkmenler ile bazı Ezidi gruplardan oluşan yaklaşık 10 bin milis gücüne sahip. Ninova Muhafızları, Nuceyfi'nin oğlu Abdullah Nuceyfi komutasında yönetiliyor. Ayrıca muhafızları Türkiye, Başika Kampında eğiterek destek oluyor.

Eski Musul Valisi ve Ninova Muhafızları Komutanı Esil Nuceyfi, Türk askerleri tarafından eğitilen 2 bin Sünni savaşçının Başika cephesinden, Musul operasyonuna katıldığını söyledi. Nuceyfi, Ninova Muhafızlarının peşmerge ile hareket ettiğini belirtti. Ezidilerin de Ninona Muhafızları saflarında savaştıklarını belirten Nuceyfi, Musul'un DEAŞ unsurlarından temizlenmesinden sonra Ezidilerin yaşadığı Sincar'ın yine Ninova Vilayeti'nin ilçesi olarak kalması gerektiğini savundu. Sincar son bir yıldır Kürt Özerk Yönetiminin kontrolü altında bulunuyor.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×