Bu haber kez okundu.

Orta Doğu'daki katliamların ve kaybolan çocukların acı bilançosu

Yeni dünya düzeni kurma hayali kuran ABD ve batılı ülkeler özellikle Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu Orta Doğu'yu adeta bir hedef tahtasına çevirdi. Amerika Birleşik Devletleri, 11 Eylül saldırısı sonrasında başta Afganistan olmak üzere Mısır, Yemen, Libya ve birçok ortadoğu ülkesine savaş açarak binlerce masum insanı katletti. Bu katliamlara bazı batılı ülkeler destek verirken her fırsatta insan hakları savunuculuğu yapan Birleşmiş Milletler ise olanlara hep sessiz kaldı.

Peki 11 Eylül sonrası Orta Doğu'ya yapılan müdahalelerin acı bilançosu ne? Bu müdahaleler sonusunda katledilen çocuk, erkek ve kadın sayısı kaç? İşte tüm detaylar...

ABD'nin Afganistan'ı İşgali

ABD'nin Afganistan'ı işgali

Amerika Birleşik Devletleri, 11 Eylül saldırısının hemen ardından Afganistan'ı işgal girişiminde bulundu. ABD kaynakları ikiz kuleler saldırısından terör örgütü El Kaide'yi sorumlu tutarak, örgütün lideri Usame Bin Ladin'i yok etme bahanesi ile binlerce masum sivili öldürdü. Afganistan'da 43 bini sivil 100 binden fazla insan öldürüldü. Saldırılardan kaçarak deniz veya diğer yollarla ülkeden ayrılan mülteci sayısının ise 650 binden fazla olduğu tahmin ediliyor.

Mısır Darbesi

ABD ve Batılı ülkelerin desteğiyle 2013'de gerçekleşen Mısır'daki askeri darbe

Dünya tarihinde gerçekleşen pek çok askeri darbenin sorumlusu olarak Amerika gösteriliyor. Zira Orta Doğu ülkelerini kontrolü altına almaya çalışan ABD, 2013 yılında batının dolaylı desteğini de arkasına alarak Mısır'da 'Arap Baharı' hareketini başlatmış ve ülkede Askeri Darbe'nin gerçekleşmesini sağlamıştır. Mısır'da o dönem katledilen insan sayısı 4 binden fazla. 15 binden fazla yaralının olduğu ülkede 1.479 kişiye idam kararı verildi ve bunlardan 728'i onaylandı. 3 binden fazla tutuklu çocuk olduğu tahmin edilen Mısır'da yaklaşık 3 bin insanın da kayıt olduğu belirtiliyor.

ABD'nin Irak'ı işgali

ABD öncülüğündeki koalisyonun Irak işgali

Amerika'nın işgal etmeyi kafaya koyduğu topraklar için türlü bahaneler uydurduğunu cümle alem biliyor. Irak için de 2013 yılında ''nükleer silah var'' diyerek işgal etmişti. O dönem Irak'ın lideri olan Saddam Hüseyin'i de uzun süren aramaların ardından yakalayarak idam etmişti. Tüm dünyanın gözleri önünde sivilleri hedef alan saldırılar gerçekleştiren ABD Ordusu, 650 bini sivil 1 milyondan fazla insanı katlederek, 5 milyon çocuğu yetim, 1 milyondan fazla kadını da dul bıraktı. ABD'nin Irak'taki saldırılarından kaçan mülteci sayısının ise yaklaşık 6 milyon olduğu tahmin ediliyor.

Suriye İç Savaşı

BM'nin sorumluluk almadığı Suriye İç Savaşı

Yakın tarihimize baktığımızda ise acı, kan ve göz yaşı ile dolu Suriye'deki iç savaş karşımıza çıkıyor. Yaşananlara Türkiye'den başka ülkenin ses çıkarmadığı Suriye'de, Beşar Esad yaklaşık 6 yıldır sivilleri katlediyor. Esad'ın sözde DEAŞ'la mücadele konusunda başlattığı iç savaşta bugüne kadar 500 binden fazla masum sivil katledildi. 2 milyondan fazla yaralının olduğu Suriye'de işkence ile öldürülenlerin sayısı ise 20 binden fazla. 100 binden fazla kayıp insanın olduğu tahmin edilen ülkedeki iç savaştan kaçan 7 milyondan fazla insan başta Türkiye olmak üzere çeşitli ülkelere mülteci olarak yerleşti.

Yemen İç Savaşı

Obama'nın desteklediği Yemen İç Savaşı

2015 yılında eski ABD Başkanı Barack Obama'nın desteklediği koalisyon güçleri Yemen'de13 binden fazla insanı katletti. 20 binden fazla yaralı insanın olduğu ülkede 3 milyondan fazla sivil yer değiştirmek zorunda kaldı. Bu insanlardan yaklaşık 200 bini başka ülkelere göç ederken, 2017 yılı itibariyle 16 milyon Yemenli açlıkla karşı karşıya kaldı. Şu anda Yemen'de yaşayan insanlar güvenli gıdaya erişemiyorlar. (Kaynak: TRDiplomacy)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×