Bu haber kez okundu.

PKK destekçisi ROJ TV'ye Avrupa darbesi... Ve kapattılar...

Terör örgütü PKK, bu kez Avrupa'dan destek göremedi. PKK'nın yayın organı Roj TV'nin, terör örgütü propagandası yaptığı gerekçesiyle Danimarka'da yayınları durdurulmuş ve lisansı iptal edilmişti.

Olayı AİHM'ne taşıyan Roj TV, karara itiraz ederek, Danimarka aleyhinde başvuruda bulundu. Başvuruyu inceleyen AİHM, Rov TV aleyhinde bir kararla yapılan başvuruyu reddetti.

AİHM'nin bu kararıyla terör örgütü PKK'nın yayın organı olan Roj TV'nin Danimarka'da yayın yapmasının önüne geçilmiş oldu.

Bilindiği üzere Roj TV, Danimarka'dan uydu aracılığıyla, Kürtçe, Arapça, Farsça, Zazaca, Süryanice ve Türkçe yayın yapıyor.

İlk önce MED-TV, sonra MEDYA-TV oldu

İlk olarak MED-TV olarak kuruldu. Londra merkezli yayın yapan kanal, Abdullah Öcalan'ın yakalanmasının ardından İngiliz otoritelerce terörü ve şiddeti teşvik ettiği gerekçesiyle kapatıldı. Yerine kurulan MEDYA-TV de Fransa otoriteleri tarafından kapatıldı.

Roj TV, Alman Anayasa Koruma Başkanlığı tarafından takip edilmekte olup, PKK'ya yakınlığı 2006 Anayasa Raporu'nda belgelenmiştir.

Türkiye Danimarka'ya istekte bulundu

Roj TV'nin PKK bağlantısı Türkiye tarafından belgelenerek Danimarkaya iletilmiş ve kapatuılması için girişimlerde bulunulmuştu. 2006 Nisan ayında Diyarbakır'da meydana gelen olaylarda, Roj TV, Güneydoğu Anadolu'daki insanları şiddete ve ayaklanmaya çağırmış, Türkiye bu durumu Danimarka'ya gerekçe olarak göstermişti.

Danimarka'da Roj TV'ye ödül

Bu duruma karşılık, Danimarka'daki sol organizasyonlar tarafından düzenlenen "Yılın İfade Özgürlüğü" ödülü 1 Mayıs 2011'de Roj TV'ye verilmişti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×