Öne Çıkanlar feto lys-4 sınavı nasıldı nisan enflasyon rakamları 1 mayıs kutlamaları polis müdahalesi Şans Topu Çekiliş Sonuçları

Portekizli Antonio Guterres BM Genel Sekreteri seçildi

Ban Ki-mun'dan sonra Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres olacak. Eski Portekiz Başbakanı olan Guterres kimdir sizler için derledik.

Portekizli Antonio Guterres BM Genel Sekreteri seçildi
BM Genel Sekreterliği'na aday olan Portekizli Antonio Guterres'in oybirliğiyle Ban Ki-Mun'dan sonra göreve gelmesi kararlaştırıldı. Guterres için yapılan gizli temayül yoklamasında ise BM Güvenlik Konseyi daimi üyelerinden veto kararı çıkmadı.

BM Genel Sekreterlik görevi için halen 4'ü kadın 9 aday yarışıyor. BM Güvenlik Konseyi'nde seçilen adayın onayı ise BM Genel Kurulu'ndan alınacak. Eğer Antonio Guterres, genel kurulda yapılacak olan oylamada, oyların üçte ikisini alırsa yeni genel sekreter seçilmiş olacak.

Peki daha evvelden BM Mülteciler Yüksek Komiserliği görevinde de bulunan Antonio Guterres kimdir

Tam adı ​António Manuel de Oliveira Guterres'dir. 30 Nisan 1949 tarihinde Portekiz Lizbon'da dünyaya gelmiştir. 1995-2002 yılları arasında Portekiz Başbakanı, 1999-2005 yılları arasında da Sosyalist Enternasyonal Başkanlığı görevinde bulundu. Son olarak 2005-2015 yılları araında Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği görevini yürüttü.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×