Bu haber kez okundu.

Rusya alarma geçti! Putin'den ABD'ye ilk karşılık...

ABD'nin Suriye'deki Tomahawk füzeli saldırısı bölgedeki gerilimi tırmandırdı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in saldırıya vereceği karşılık tüm dünya ülkelerinin merak ettiği konular arasında yer alıyor. Rusya yönetimi son dakika kararı ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı. Esed rejimine destek veren bir diğer ülke olan İran ise ABD saldırısını kınadığını duyurdu.

Rusya'nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Vladimir Safronkov, Putin'in ilk olarak diploması kanallarını işletmesi gerektiğini savundu. Safronkov, "saldırının olumsuz sonuçlarından bu şüpheli ve trajik girişimi başlatanların sorumlu olacağı"nı açıkladı. Gazetecilerin 'olumsuz sonuçlar ne olacak?' sorusuna ise ''Irak ve Libya'ya bakın'' yanıtını verdi.

KREMLİN'DEN İLK AÇIKLAMA

Moskova yönetiminden ABD'nin Suriye'ye yönelik saldırısına ilişkin ardı ardına açıklamalar geliyor. Kremlin'den yapılan açıklamada, ''Uluslararası hukuk ihlal edildi'' deniliyor. Açıklamada, saldırının ABD Rusya ilişkilerine zarar vereceğine dikkat çekildi.

RUSYA'NIN SALDIRIDAN HABERİ VAR MIYDI?

ABD yönetimi saldırı öncesi Rusya yönetimini bilgilendirdiklerini açıkladı. ABD Savunma Bakanlığından Albay Jeff Davis gazetecilere yaptığı açıklamada, saldırıdan hemen önce Rusya'ya bilgi verildiğini ve Rus askerlerinin o üstte bulunduğunu bildiklerini söyledi. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'un açıklaması ise aksi yönde oldu. Tillerson, saldırıdan önce veya sonra Moskova ile iletişim kurmadıklarını belirtti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×