Bu haber kez okundu.

Rusya hazırlıklara başladı! Her an Rusya ABD savaşı çıkabilir
Suriye'deki gelişmeler Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki tansiyonun yükselmesine sebep olurken, iki ülke arasındaki gerilimi daha da tırmandırdı. Kremlin, Washington yönetimine ''savaşa hazır olun'' mesajları vermeye devam ederken olası bir savaş durumuna karşı önlemler almayı ve halkını uyarmayı da ihmal etmiyor.

Rusya'nın ABD ile olası bir savaş haline karşın aldığı önlemlerden bazıları şöyle;

POLONYA SINIRINA FÜZELER YERLEŞTİRİLDİ

Rusya, Polonya sınırına yakın bir bölgede yer alan Kaliningrad şehrine S-400 ve nükleer başlık taşıma kapasitesine sahip olan İskender-M füzelerini yerleştirdi. Alınan bu tedbir, Moskova'nın Batı ülkelerine karşı 'ön alma' stratejisi olarak algılanıyor.

DİPLOMATLARA ÜLKEYE DÖNÜN ÇAĞRISI YAPILDI

Moskova yönetimi, geçen hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in emirleri doğrultusunda yurtdışında bulunan tüm üst düzey bürokrat, diplomat ve vatandaşlarına ülkeye dönün çağrısı yaptı.

HALKA SAKLANIN MESAJLARI YAYINLANIYOR

Rus televizyon kanallarından birkaç gündür halka saklanın çağrısı yapılmaya başlandı. Bunun sebebinin ise olası bir nükleer savaş riskine karşı halkın güvenliğini sağlamak olduğu belirtiliyor. Rus devlet televizyonundan yapılan açıklamalarda ''Kendinizi savaşa hazır hissediyor musunuz? Size en yakın sığınıklara girin'' duyurusu yapılıyor.

SİBER SALDIRI ÖNLEMLERİ ARTTIRILDI

ABD'de 8 Kasım'da yapılacak olan başkanlık seçimlerinde Rusya'nın siber saldırı yapacağı iddia ediliyordu. Kremlin yönetimi ise herhangi bir siber saldırıya karşı önlemlerini arttırmış durumda. Rusya Devlet Başkanı Putin, ABD'den gelecek olası siber saldırı konusunda ''Obama hayal görüyor. Tercih onların. Eğer böyle birşey olursa kesinlikle suçlamaları kabul etmeyeceğiz'' dedi.

SEFERBERLİK KANUNU DÜZENLENDİ

Rusya'da uygulanana 'Zorunlu Seferberlik Kanunu' yasasında yeni düzenlemelere gidildi. Uzun yıllardır değişiklik yapılmayan kanuna ilişkin yeni seferberlik maddelerinin Duma Parlamentosu'na sunulacağı ve çıkacak kararın kabul edileceği belirtiliyor.

Kaynak: AKŞAM
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×