Bu haber kez okundu.

Son dakika... 76 yaşında hayatını kaybeden Stephen Hawking kimdir? Hastalığı neydi?

Ünlü İngiliz bilim insanı Stephen Hawking 76 yaşında hayatını kaybetti. Hawking'in ölüm haberini çocukları duyurdu. Peki sıradışı bir hayatı olan Stephen Hawking kimdir? Syephen Hawking'in hayatı nasıldı? Stephen Hawking'in hastalığı neydi? İşte tüm detaylar haberimizde...

Dünya büyük bir bilim insanına daha veda etti. İngiliz evrenbilimci, fizik profesörü Stephen Hawking 76 yaşında hayatını kaybetti. İngiliz kuramcı, uzay bilimi, kara delikler ve kuantum fiziği ile ilgili çalışmalarıyla tanınıyordu.

Hawking'in çocukları Lucy, Robert ve Tim babalarının ölümüyle ilgili yazılı açıklamalarında "Sevgili babamızı bugün kaybetmiş olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Çok büyük bir bilim insanı, çalışmaları ve mirası yıllarca yaşayacak olağanüstü bir kişiydi" dedi.

Ailesi, Hawking'le ilgili açıklamalarında şu ifadeler de yer verdi:

"Cesareti, azmi, mükemmelliği ve espri anlayışıyla dünya genelinde insanlara ilham verdi. Bir keresinde, 'Eğer sevdiğiniz insanların evi olmasaydı, kainat o kadar güzel bir yer olmazdı' demişti. Onu sonsuza dek özleyeceğiz."

Stephen Hawking Kimdir?

Hawking, 8 Ocak 1942'de İngiltere'nin Oxford kentinde dünyaya geldi. 1979'da Cambrige Üniversitesi'nde Isaac Newton için kurulan Lucas kürsüsünün başına gelerek 'profesör' unvanını aldı. Parlak bir bilim yazarı olan Hawking sayısız ödül aldı. Bununla birlikte, içinde yaşadığı güçlüklere karşın espri gücü yüksek sağlam bir iletişim uzmanıydı.

İngiliz bilim insanı ise 76 yaşına kadar çalışmalarına devam edip birçok teoriye, kitaba imza attı. İki evlilikten üç çocuğu olan fizikçi Hawking hastalığına rağmen özel hayatındaki ve iş hayatındaki birçok zorluğun üstesinden geldi. "Öğrenciyken yetenekliydim ama tembeldim” diyen Hawking, ALS teşhisinden sonra araştırmalarına yoğunlaştığını söylüyor. Hawking 1979'da Cambrige Üniversitesi'nde Isaac Newton için kurulan Lucas kürsüsünün başına gelerek, "profesör” unvanını aldı.

Stephen Hawking'in hastalığı neydi?

Stephen Hawking'in hastalığı Amyotrofik Lateral Skleroz'un (ALS) ilk belirtileri 20 yaşında doktorasına başladığı sırada başladı.Kısa süre sonra Hawking tekerlekli sandalyeye mahkum oldu. Doktorlar, Hawking'in yakalandığı hastalık nedeniyle yalnızca iki yıl ömrü kaldığını söylemişti. Sesini kaybetti ve yazıları sese dönüştüren bir cihaz sayesinde konuşabiliyordu.

Unutulmaz Stephen Hawking Sözleri

Okulda ortalamayı geçemeyen bir öğrenciydim. Çok zeki öğrencilerin olduğu bir sınıftı. Ödevlerim düzensizdi ve öğretmenlerim el yazımdan şikayetçilerdi. Ama sınıf arkadaşlarım herhalde benden daha iyi şeyler çıkacağını ön görerek,  bana 'Einstein' lakabını takmışlardı. 12 yaşımdayken, bir arkadaşım başka bir arkadaşımla 'benim hiçbir yere gelemeyeceğim' üzerine bir çanta dolusu şekerine iddiaya girmişlerdi. İddianın sonucunu bilmiyorum.. Neye göre karar vereceğiz ki?   — "My Brief History" konuşmasından, 2010.

Eğer uzaylılar bizi ziyaret ederse sonuç; Kolomb Amerika'ya ilk ayak bastığında Yerli Amerikalıların durumu nasılsa, bizim de durumumuz öyle olur. Bu yüzden istenmeyen durumlarla karşılaşmamak için, kendimizi daima geliştirmeliyiz.   — "Into the Universe with Stephen Hawking" belgeselinden, 2010.

Bilimsel Bir Buluşta Aydınlanma Anı Hakkında, "seksle kıyaslayamam ama sanırım bunun orgazmı daha uzun sürüyor."   — Arizona Üniversitesi'nde yaptığı bir konuşmadan, Nisan 2011.

Engelli bir bireyseniz, büyük ihtimalle bu sizin suçunuz değildir fakat insanlardan acıma beklemenin ya da dünyayı suçlamanın bir yararı da yoktur. Olumlu bir tavır takınmalı ve içinde bulunduğunuz durumu en iyiye döndürmeyi bilmelisin. Fiziksel bir engeliniz varsa, bunu psikolojik bir engele dönüştürmeyin. Bana göre, fiziksel engelli biri, kendisine fazla engel teşkil etmeyecek fiziksel aktivitelere yönelmeli. Sanırım, Paralimpik Olimpiyat Oyunları pek ilgimi çekmiyor. Bana söylemesi kolay, çünkü atletizm oldum olası ilgimi çekmemiştir. Diğer yandan bilim, engelli insanlar için çalışabilecekleri uygun bir alan. Çünkü olayın çoğu zihinde bitiyor. Elbette, deneysel çalışmalar biraz problem çıkartabilir ama, teorik düşünmek de oldukça ideal. Benim engellerim, çalışma alanım olan teorik fizikte bana büyük bir sorun teşkil etmiyor. Aslına bakarsanız bana faydaları da dokundu. Derslerden ve yönetimsel işlerden muafım. Engellilik hayatım boyunca karımdan, çocuklarımdan, iş arkadaşlarımdan, öğrencilerimden aldığım yardımı es geçemem. İnsanların size yardım etmeye hazır olduklarını anladım. Yeter ki, yardımlarının işe yarayacağına dair bir şeyler gösterin onlara. Elinizden gelenin en iyisi yapın.   — Engelli Bireyler ve Bilim adlı makalesinden, Eylül 1984.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×