Bu haber kez okundu.

Suriye'de korkulan oldu Halep'te ateşkes ihlal edildi

Ateşkes ihlali endişeleri doğru çıktı. Suriye'nin Halep kentinde ilan edilen ateşkes Esed rejimi ve Şii milisler tarafından ihlal edildi. Bölgede rejimin yeniden saldırıya geçtiği ve sivil halka yönelik katliamların yeniden başladığı bildiriliyor.

Türkiye'nin girişimleriyle dün Rusya ve Suriye'deki muhalif güçler masaya oturmuş, Halep'teki sivillerin tahliye edilmesi için ateşkes anlaşması yapmışlardı. Ancak az önce Suriye'den gelen haberlere göre ateşkesi Esed rejimine bağlı güçler ile Şii milislerin ihlal ettiği ve saldırılara tekrar başladığı belirtildi.

Bölgedeki kaynaklardan alınan bilgiye göre; Esed ordusu ve İranlı Şii milisler, doğu Halep'teki ateşkesi bozarak kuşatma altındaki bölgeleri ağır silahlarla ateş altına almaya başladı. Rejim güçlerinin elindeki bölgelerden saat 10.00 sıralarında top va havan atışlarıyla yoğun saldırılar yapılıyor. Muhaliflerin ve sivil halkın bulunduğu mahallelere 1 saatlik süre içerisinde çok miktarda havan topunun isabet ettiği bildirildi.

Halep'ten tahliyeler bu sabaha karşı başlamıştı. İlk olarak yaralı ve hastaların tahliye edilerek İdlib'e gönderileceği açıklanmıştı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×