Bu haber kez okundu.

Zira görüntülerde napalm bombasının etkisiyle yandığı iddia edilen bir çocuğun acıdan titrediği ve yaralarının ilaç bulunmadığı için çamurla tedavi edilmeye çalışıldığı görülüyor.

Humus Medya Merkezi Başkanı Usame Abou Zeid'in açıklamasına göre, Rusya'nın kullandığını iddia ettiği napalm bombası sebebiyle 4 yaşındaki bir erkek çocuğu ile 7 aylık bir kız çocuğunun hayatını kaybettiği belirtiliyor. 5'i çocuk en az 25 kişinin de ciddi yanık şikayetleri üzerine hastaneye kaldırıldığı bildirildi. Humus kentinde meydana gelen ölümlerin ve ciddi yaralanmalarının sebebi olarak napalm bombası gösteriliyor. İlk olarak ABD'nin Vietnam savaşında kullandığı 'Napalm' savaştan sonra 113 ülke tarafından imzalanan anlaşma ile yasaklanmıştı. Peki Napalm bombası nedir?


1965 yılında Vietnam'da atılan bir napalm bombasının görüntüsü


NAPALM BOMBASI NEDİR?

Napalm bombası, belirli sayıda yanıcı sıvıların pelteleştirilmiş benzin ile karışımıdır. Halk arasında 'Ateş' veya 'yangın' bombası olarak da bilinir. Napalm ilk defa 2. Dünya Savaşı sırasında Harvard Üniversitesi'nde Louis Fieser'in başkanlığındaki bir kimya grubu tarafından üretildi. ABD tarafından ilk defa Vietnam'daki Tinian Savaşı'nda kullanılan napalm bombası için savaş fotoğrafçısı olan Nick Ut, ''Napalm, hayal edilebilecek en korkunç silahtır ve 800 ila 1200 derece sıcaklık üretir.'' ifadelerini kullanmıştır.

Napalm, bazı durumlarda hızlı öldürme özelliğine sahiptir. Ancak sağ kurtulan kişilerde 2. ve 3. derece yanıklar oluşmasına sebep oldu. Uluslararası kanunlar Napalm'ın askeri amaçlı olarak kullanmasını yasaklamıyor. Ancak sivil halk üzerindeki kullanımı 1980 yılında Birleşmiş Milletler'de alınan kararla yasaklanmıştır.

Kaynak: A HABER

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×