Bu haber kez okundu.

Sürpriz yumurta skandalı Avrupa'da çocuk işçiler çalıştırılıyor

Tüm dünyadaki çocukların sevdiği ve anne babalarına aldırmak için can attığı Kinder Sürpriz Yumurta'nın yapımında yaşları 6 ila 11 arasında değişen çocukların çalıştırıldığı ortaya çıktı.

Romanya'daki fabrikasında çocuk işçi çalıştırdığı ortaya çıkan Kinder ise bu iddialara yanıt vermediği gibi basın mensuplarının görüşme taleplerini ise yanıtsız bırakıyor. Firma, bünyesinde çalıştırdığı çocukları yumurtaların içerisine oyuncak yerleştirmek için kullanıyor. Bunun için bin yumurta başına sadece 15 TL ödüyor. Çocuk işçilerin çalıştırıldığını öğrenen ve hemen harekete geçen İtalyan çikolata şirketi Ferrero Rocher'ın konuyla ilgili geniş çaplı soruşturma başlattığı bildirildi.

Kinder Sürpriz Yumurta çocuk işçiler

Her fırsatta yalan haberler yaparak Türkiye'de çocuk işçi çalıştırıldığını iddia eden Avrupa bugün bu haberle sarsıldı. Hürriyet'in İngiliz The Sun gazetesine dayandırdığı habere göre çocuklar, günde 13 saat çalıştırılıyor ve yumurta başına ortalama 90 kuruş ücret alıyorlar.

Reuters'in haberine göre ise firmadan açıklama geldi. Açıklamada; ''Basında yeralan, Romanya’daki tedarikçilerimizden birinin kabul edilemez uygulamaları hususundaki iddialar karşısında üzüntü ve şaşkınlık içindeyiz.'' dendiği öne sürüldü.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×