Bu haber kez okundu.

Tarihin en gizemli örgütlerinin sırları ve amaçları

Dünya üzerinde pek çok gizli örgüt bulunuyor. Bu örgütlerden bazıları zamanla kendiliğinden ortadan kayboldu kimileri ise halen faaliyetlerine devam ediyor. Herkesin merak ettiği gizemli örgütler analizinde İllüminati, Masonluk, Opus Dei ve Tapınak Şövalyeleri gibi dünyanın en tehlikeli örgütleri yer alıyor.

İLLUMİNATİ

Illuminati örgütünün sırrı ve hedefi

Çoğu kişinin en çok merak ettiği gizli örgütlerin başında İllüminati geliyor. 1 Mayıs 1776 yılında Almanya'nın bir kenti olan Ingolstadt'ta kuruldu. Ingolstadt Üniversitesi Kilise Hukuku Profesörü filozof Adam Weishaupt tarafından 5 kişiyle kurulan örgütün kelime manası ise 'aydınlanmış olanlar' demek. Örgüt kurulma amacını cehalet, baskıcılık ve kilisenin dogmaları ile mücadele olarak açıklasa da daha sonra gizli siyasi amaçlarının olduğu belirtildi.

İllüminati, dünya siyaset tarihinin belkide zaman içerisinde üzerine en fazla komplo teorisi üretilmiş topluluğu halini aldı. Günümüzde öne sürülen amacıysa halk kitlelerinin karar verme yetkisini kontrol altında tutmak, dünya liderlerini ve ekonomiyi istediği şekilde yönlendirmektir. Ayrıca İllüminati hareketi dünyanın en tehlikeli örgütlerinden birisi olarak nitelendiriliyor.

MASONLUK

Masonluk


Masonluğun kuruluş tarihi resmi olarak 16. yüzyılın sonu ve 17. yüzyılın başlarına dayanıyor. Dünyanın birçok ülkesinde 5 milyon üyesi bulunmaktadır. Sadece İngiltere, İrlanda ve İskoçya'da 480 bin, Amerika Birleşik Devletleri'nde ise 2 milyona yakın üyesi var. Tarihte ve günümüzde legal sistemlerde önemli yerlerde politik adamları ve bağlantıları bulunmaktadır. Masonlar için sır ve gizliliğin bir gerekçesi olan sembolizm çok büyük önem taşır. Masonlukta semboller, masonik ilkeleri daha iyi anlamak, ritüellerin içerdiği aşamaları ve örgütleri belleklere iyice yerleştirmek ve bunların uzun ömürlü olmalarını sağlamak için kullanmaktadırlar. Masonlukta sır olarak nitelendirilenlerin başında masonik işaretler, sözcükler ve simgelere verilen anlamlar gelir.

OPUS DEI

OPUS DEI


Birçok kişi tarafından bilinen çok gizli örgütlerden biri de Opus Dei'dir. 2 Ekim 1928'de Madrid'de sıradan bir papaz olan Jose Maria Escriva tarafından kurulan 87 yıllık İspanyol asıllı bir örgüttür. 1950 yılında papalık tarafından resmen onaylanmıştır. Papalık, açık destek verdiği Opus Dei'nin statüsünü 1982'de yükselterek örgüt önderine ve tarikat başkanlarına psikopos ünvanını verdi. Gizli bir örgüt olan Opus Dei'nin tüm üyeleri katolik mezhebindeki kişilerden oluşmaktadır. Bunun yanında da her ülkede de örgütten sorumlu birer kardinal bulunmaktadır. 2 milyar 800 milyon dolar serveti, 15 üniversitesi, 97 teknik okulu ve 36 ilköğretim okulu olan Opus Dei ile ilgili pek çok tartışma yaşanmış ve olumsuz görüşler dile getirilmiştir. Buna rağmen örgüt tarafından herhangi bir açıklama yapılmamıştır.

KU KLUX KLAN



Örgüt Amerika'da Kuzey Güney savaşından sonra Güney'de kurulan siyahi aleyhtarı bir örgüttür. 24 Aralık 1965 yılında Tenesse'de kuruldu. Ku Klux Klan örgütü, Amerikan iç savaşı sonrasında siyahilerin kazanmaya başladığı halklara, özgürlüklere ve siyah ırk ile beyaz ırk eşitliklerine karşı çıkmıştır. Siyahileri hedef alan ABD'li örgüt amaçlarına ulaşmak için şiddet ve teröre başvurmuştur. Örgüt iki defa dağılmasına rağmen 1950 ve 1960'larda tekrar canlanmıştır. Günümüzde bazı bölgelerde sadece yerel bazda faaliyet göstermektedir.

MAJESTIC 12

Majestic 12 üyeleri


ABD'de kurulan diğer bir gizli örgütte Majestic 12'dir. Amerika Başkanı Harry S Truman tarafından 1947 yılında bilimadamları, askerler ve devlet yetkililerinden oluşturulan 12 üyeli bir gizli örgüttür. Amaçları Roswell olaylarını ve görüldüğü söylenen uçan daireleri araştırmaktı. Majestic 12 örgütü, FBI biriminin çok gizli olarak yürüttüğü çalışmalarda Dallas eyaletinde ortaya çıkan UFO'ları ve daha başka yerlerde 'gerçektir' olarak belgelenen uzaylı olaylarını Amerika başkanına rapor olarak sunmuşlardır. Bu belgeler 1982 yılına kadar halktan gizlenmiştir.

TAPINAK ŞÖVALYELERİ

Tapınak Şövalyeleri

Adını sıklıkla duyduğumuz örgütlerden birisi de Tapınak Şövalyeleri'dir. Fransız soylusu Hugues de Payen tarafından 1119 tarihinde Kudüs'teki hristiyan hacıları korumak için 9 şövalyeden oluşan bir grup tarafından kuruldu. Katolik Kilisesi'nin resmi olarak 1129 yılında tanıdığı örgüt kısa sürede güçlendi. En güçlü zamanlarında askeri varlıkları 20 bini bulmuştur. Fakat bunların sadece yüzde 20'si tarikate bağlı şövalyelerden oluşuyordu. Tarikatın başında her zaman Fransız asıllı bir şövalye bulunmuş ve Avrupa'nın belirli şehirleri ile ülkelerinde bu başkana bağlı birer temsilci ve temsilcilere bağlı daha küçük gruplar şeklinde örgütlenmişlerdir. 1307 yılında tarikatin başındaki isim olan Jacques de Molay tarikati hospitaller ile birleştirmek istedi fakat bir anlaşmaya varamadılar. Papa, Fransa kralı 4. Philip'in baskısıyla aforoz etti ve tarikatin tüm üyeleri tutuklanarak işkence altındaki kabule zorlandıkları suçlamalardan dolayı hepsi idam edildiler.

Kaynak: A Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×