Bu haber kez okundu.

Türkiye düşmanı ırkçı siyasetçi Geert Wilders kimdir?

Hollanda'nın Faşizm yanlısı siyasetçisi Geert Wilders kimdir? Hollanda Özgürlük Partisi lideri Geert Wilders, 6 Eylül 1963 tarihinde Venlo kentinde dünyaya gelmiş ve Katolik iken Ateist olmayı seçmiş bir siyasetçidir. Ülkenin en eski siyasetçilerinden olan Wilders, 1998 yılında bu yana parlamentoda görev yapmaktadır.

Geert Wilders. Kariyerini İslam ve Türk düşmanlığı üzerine kurmuş bir siyasetçi ve son yıllarda bu söylemi ile büyük destek gördü. Avrupa ülkelerinde yükselen ırkçılığın en büyük kazananlarından birisi. Çok kültürlülüğe toleransıyla ünlü olan Hollanda'da halkı ikiye bölmeyi başardı. Geert Wilders, günümüzde Hollanda'da söz sahibi olan siyasetçiler arasında gözüküyor.

Geert Wilders iktidar koltuğuna oturursa; camileri kapatmayı, Kuran-ı Kerim'i yasaklamayı, göçmen merkezlerini yok etmeyi vaad ediyor. Wilders, 20 yıldır Hollanda parlamentosunda. Irkçı lider, 2005'teki Avrupa Birliği Anayasası referandumunda 'HAYIR' cephesini destekledi. 2016 yılında kendi partisini kurdu. Şu anda da Özgürlük Partisi'nin lideri. 

AYRIMCILIKTAN SUÇLU BULUNDU

Göçmen karşıtı sert tutumuyla bilinen Geert Wilders, 2002'den sonra ırkçı ve İslam karşıtı söylemlerini iyice sertleştirdi. Geçen yıl ''Hollanda'ya daha az Faslı'' gelecek sözleri nedeniyle ayrımcılıktan suçlu bulundu.

İSLAMA HAKARET EDEN FİTNE FİLMİNİ TV'DE YAYINLATAMADI

Wilders'ı asıl ünlü yapan 2008'de yapımcılığını üstlendiği 'Fitne' filmi oldu. Bu filmle İslam düşmanlığını açıkça ortaya koydu. Televizyonlar filmi yayınlamayı reddetti. O da internetten yayınladı.

Hollandalı Irkçı Siyasetçi Geert Wilders

''AVRUPALI OLAMAYACAKSINIZ'' MESAJI

Wilders, hem Avrupa Birliği'ne hem de Türkiye'nin AB üyeliğine şiddetle karşı çıkıyor. Hatta geçtiğimiz yıllarda Türklere yönelik bir görüntülü mesaj da yayınladı. O mesajda hem Türklere hem de İslam'a dair asılsız iddialar vardı. Videoda Wilders, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girmesini istemediğini ''Bunu unutun. Siz Avrupalı değilsiniz ve hiç bir zaman olamayacaksınız.'' sözleriyle ifade etti.

15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ BAŞARILI OLAMAYINCA ÜZÜLDÜ

Geert Wilders'ın Türkiye düşmanlığının sınırı yok. Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Milli İrade'yi ayaklar altına almak istediği ama milletin tokatını yediği 15 Temmuz'da da darbeden yana durmuştu. Hatta darbenin başarısız olmasına üzüldüğünü söylemişti.

Kaynak: 24 TV

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×