Bu haber kez okundu.

Yeni Zelanda depremi artçı sarsıntılar devam ediyor
Yeni Zelanda'daki büyük deprem Christchurch kentinin 91 kilometre kuzeydoğusunda meydana geldi. Yerin 16 kilometre derinliğinde yaşanan sarsıntının richter ölçeğine göre 7.8 büyüklüğünde olduğu açıklandı. Şu ana kadar 2 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan deprem sonrası 3 büyük artçı sarsıntı daha yaşandı.

OKULLAR SÜRESİZ TATİL EDİLDİ

Bölgeden alınan bilgiye göre, yollarda dev yarıkların oluştuğu ve çok sayıda binanın ağır hasar aldığı bildirildi. Depremin etkili olduğu bölgelerde tren seferleri dururken bazı bölgelerde telefon ve elektrik bağlantılarının kesik olduğu belirtildi. Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Wellington'da tüm binalar kontrol edilene kadar okulların kapalı olması uyarısında bulunuldu.

Yeni Zelanda deprem

TSUNAMİ UYARISI YAPILDI

Amerikan Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, depremin ardından Tsunami uyarısı yapıldığını açıkladı ve depremden 2 saat sonra bir tsunami dalgası bölgenin kuzeydoğusu kıyılarına ulaştı. Tsunami nedeniyle oluşan dalganın 1 metre boyunda olduğu açıklandı.

Yeni Zelanda Tsunami

BİNLERCE KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Yeni Zelanda Sivil Savunma Bakanlığı, doğu kıyısında yaşayan herkese yüksek alanlara çıkma çağrısı yaptı. Tsunami dalgalarının etkileyebileceği ihtimaline karşı başkent şehir merkezinden binlerce kişinin tahliye edildiği ve bazı yolların ulaşıma kapatıldığı belirtildi. Ülkenin ikinci büyük kenti Christchurch'de 2011 yılında 6.3 büyüklüğünde meydana gelen depremde 185 kişi hayatını kaybetmişti.

YENİ ZELANDA DEPREMİ'NİN HARİTASI

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×