Bu haber kez okundu.

Yurtdışı halkoylaması sonuçları Evet oyları Hayır'a fark attı!

Yurtdışı referandum sonuçları MAK Danışmanlık firmasının sandık başı anket sonucunu açıklaması ile belli oldu. Yurtdışı seçmenlerin yüzde 62'si Evet derken, yüzde 38'i ise Hayır oyu kullandı. Türkiye, 16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliği referandumu için gün sayıyor. Yurtdışı seçmenler için oy verme işlemi ise dün itibariyle sona erdi. Herkesin merak ettiği yurtdışı seçim sonuçları ise sandık başı anketi ile belli oldu.

YURTDIŞINDA 'EVET' OYLARI 'HAYIR'A FARK ATTI

MAK Danışmanlık tarafından hazırlanan sandık başı anket analizi özet raporuna göre, yurtdışında kullanılan oy miktarı Türkiye'deki halk oylamasına yüzde 3 oranında etki edecek. Anket sonucuna göre yurtdışında ve gümrük kapılarındaki oy kullanma yerlerinde verilen oyların yüzde 62'si EVET, yüzde 38'i ise HAYIR.

EN SON REFERANDUM ANKETİ SONUÇLARI

Yurtdışında kullanılan oylarda ABD'deki Türk seçmenler HAYIR derken diğer ülkelerde ise EVET şeklinde. Diğer yandan MAK Danışmanlık'ın referandum öncesi araştırma çalışmaları devam ediyor. Son referandum anketi sonuçları 12-13 Nisan tarihinde açıklanacak.

Araştırma şirketlerinden pek çoğu yaptıkları referandum anketlerine göre, son dönemde ''EVET'' in önde gittiği görüşünde birleşiyor. Özellikle Avrupa ile yaşanan siyasi krizin 'Evet' oylarını olumlu şekilde etkilediği görüşü hakim. Türkiye'de yapılan araştırmalar ise il ve bölge bazında farklı sonuçlar ortaya koyuyor. Tahminlere göre İzmir'de 'Hayır' öndeyken Ankara ve İstanbul'da Evetler yüksek oranda Hayır oylarına fark atmış durumda.

Anahtar Kelimeler:
Referandum
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×