Bu haber kez okundu.

2016 DGS ek yerleştirme işlemi tercih kılavuzu yayımlandı!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) tercih işlemleri başvuru ekranı bugün saat 10.00 itibariyle erişime açıldı. Adaylar DGS tercih işlemleri sayfasında bulunan kılavuz sayesinde ek tercihlerini yapabilecekler.

2016-DGS ek yerleştirme tercih başvuruları 3 - 7 Kasım 2016 tarihleri arasında alınacak. Adaylar, ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemi olan ais.osym.gov.tr internet sitesinden T.C. Kimlik numarası ve AİS şifresi kullanarak tercih işlemini online ortamdan gerçekleştirecekler.

TERCİH ÜCRETİ NE KADAR?

Ek yerleştirme için adayların ödeyeceği tercih ücreti 15 TL olarak belirlendi. Adaylar, tercih ücretini ÖSYM internet sitesindeki ''ÖDEMELER'' (ÖSYM Kartlı Ödeme Sistemi) alanından kredi kartı veya banka kartı ile 3-8 Kasım 2016 tarihleri arasında yatıracaklar. Para yatırma işlemi 8 Kasım 2016 Salı günü saat 23.59'da sona erecek. Tercihini yapan adaylar ücreti yatırarak işlemlerini tamamlamış olacaklar. Verilen süre içerisinde tercih parasını ödemeyenlerin ise yaptıkları tercihler geçersiz sayılacak ve işleme dahil olmayacak.

SONUÇLARIN DUYURULMASI HAKKINDA

DGS Ek yerleştirme sonuçları, ÖSYM'nin resmi internet sitesinden ilan edilecek ve adaylara herhangi bir sonuç belgesi gönderilmeyecek. Yükseköğretim programlarına yerleştirilen öğrencileri gösteren fotoğraflı yerleştirme sonuçları, adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programlarının bulunduğu üniversite rektörlüklerine ÖSYM tarafından online ortamda gönderilecek. Kazanan adaylar ise DGS sınav sonuçları açıklandıktan sonra sonuç belgesinde ibraz edilen tarihlerde yerleştirildikleri programa kayıt işlemlerini yaptırabilecekler.

2016-DGS merkezì yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2016-DGS’ye girmiş ve 2016-DGS merkezî yerleştirme ile hiçbir programa yerleştirilmemiş olmak gerekir. Bunun dışında aşağıdaki kurallar geçerli olacaktır:

a) Tablo-1’de yer alan yükseköğretim lisans programlarını; ilgili puanı hesaplanmış,
ön lisans mezuniyet alanı Tablo-2’ye uygun tüm adaylar tercih edebilecektir.
b) Boş kalan kontenjanlara ek yerleştirme yapılırken taban puan şartı aranmayacaktır.
c) Ek yerleştirmede adaylar en fazla 30 tercih yapabileceklerdir.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×