Bu haber kez okundu.

2016-KPSS DHBT sınavının başvuruları başladı

2016 Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (2016-DHBT) sınavı için adaylar, bugünden itibaren başvurularını 3 Ekim tarihine kadar yapabilecekler. Başvurular Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) ais.osym.gov.tr internet sitesinden T.C. Kimlik no ve şifre girişi ile gerçekleştirilebiliyor.

2016-KPSS DHBT sınavı 4 Aralık Pazar günü yapılacak. Başvurular ise 21 Eylül - 3 Ekim tarihleri arasında alınacak. Herkesin merak ettiği DHBT sınav ücreti ise 55 TL olarak belirlendi.

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde çalıştırılacak din hizmetleri görevlilerinin temini için gerçekleştirilecek olan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) sınavına, bakanlık kadrolarına ilk defa açıktan veya sözleşmeli olarak atanmak isteyen adaylar başvuru yapabiliyor. Atamalar için düzenlenen bu sınav daha önceden bakanlık tarafından yapılırken, günümüzde ÖSYM tarafından yapılıyor.

DHBT sınavına başvuru yapacak olan adaylar için üniversitelerin dini bölümlerinden mezun olma şartı aranıyor. 2 yılda bir yapılan DHBT sınavı normalde 6 Kasım'da yapılacaktı. Ancak ÖSYM'nin sınav takviminde yaptığı değişiklikle 4 Aralık tarihinde yapılmasına karar verildi.

ÖSYM SINAV TAKVİMİ

Geçtiğimiz günlerde ÖSYM, 2016 yılının sınav takviminde yeni düzenlemeler yaptı. Buna göre bazı sınavların tarihleri de değiştirildi. Bazı sınavların yapılacağı tarih erkene alınırken bazıları ise ertelendi. Örneğin; 22 Ekim'de yapılması planlanan KPSS Ortaöğretim Önlisans tarihi erkene alındı ve 16 Ekim olarak güncellendi.

Resmi olarak açıklanan yeni ÖSYM sınav takvimi tarihleri şöyle;

Ön Lisans düzeyi KPSS: 16 Ekim 2016
Ortaöğretim düzeyi KPSS: 20 Kasım 2016
Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi: 4 Aralık 2016
ALES Sonbahar Dönemi: 18 Aralık 2016
Yabancı Dil Sınavı: 24 Aralık 2016
Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı: 17 Aralık 2016

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×