Bu haber kez okundu.

2017 e-YDS sınav tarihleri ÖSYM tarafından açıklandı

ÖSYM, 2017 yılının e-YDS sınav takvimi ile Elektronik Yabancı Dil sınav tarihlerini açıkladı. Kurum tarafından yapılan açıklamada, sınavların ne zaman yapılacağı ve sınavlara ilişkin önemli bilgiler paylaşıldı. Peki 2017 yılında e-YDS sınavları hangi tarihlerde yapılacak?

ÖSYM'nin sınav takvimi tablosuna göre 2017 yılının ilk e-YDS sınavına başvurular 2-12 Ocak 2017 tarihleri arasında yapılacak. Sınav 21 Ocak 2017'de gerçekleştirilecek. Yeni yılda ikinci e-YDS sınavına ise başvurular 25 Ocak-16 Şubat 2017 tarihleri arasında alınacak ve sınav 25 Şubat 2017'de yapılacak. Diğer e-YDS başvuru ve sınav tarihleri ise şöyle;

2017 e-YDS sınav tarihleri

ÖSYM Başkanlığı'ndan yapılan e-YDS 2017 sınavlarına ilişkin duyuru şöyle;

''6114 sayılı Kanun’un 3. Maddesi 2. Fıkrasının (a) bendinin verdiği yetki ile 2014 yılında Merkezimiz tarafından bilgisayar üzerinde (elektronik sınav) yapılmaya başlanan Elektronik Yabancı Dil Sınavları (e-YDS), 2017 yılında da devam edecektir.

4 Ocak 2013 tarihli ve 28518 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik” kapsamında yapılacak olan e-YDS, aynı Yönetmelik uyarınca Merkezimiz tarafından yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) ile eşdeğerdir. e-YDS’ye giren adayların kazanmış oldukları haklar, YDS’ye giren adayların kazanmış oldukları haklarla aynıdır. e-YDS Kılavuzu’nda yer alan ‘e-YDS’ye katılmak isteyen bir aday, bir takvim yılı içerisinde (12 ay) aynı dilden sadece bir kez sınava girmek için sınav ücreti ödeyebilir.’ koşulu e-YDS 2016/11 itibariyle ‘e-YDS’ye katılmak isteyen bir aday, son 3 ay içerisinde aynı dilden sadece bir kez sınava girmek için sınav ücreti ödeyebilir.’ şeklinde değiştirilmiştir.

2017 Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS) sınav tarihleri ve Deneme e-Sınav Uygulaması, aşağıdaki bağlantılarda sunulmuş olup e-YDS elektronik ortamda yapılacağından, adayların sınavda uygulanacak ara yüzleri sınav öncesinde tanıması ve sisteme aşinalık kazanması amacı ile bir deneme e-sınavı hazırlanmıştır. Bu sınavlara katılacak adayların sınavdan önce deneme sınavından yararlanmaları önemlidir.''

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×