Bu haber kez okundu.

2017 LYS-4 Sınavı Yorumları Sınav nasıldı zor muydu kolay mıydı

 ÖSYM tarafından düzenlenen Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) ilk sınavı olan ve saat 10.00'da LYS-4 Sosyal Bilimler Sınavı yapıldı. Sınava giren öğrenciler sınavdan çıkar çıkmaz  LYS-4 sınavı nasıldı, LYS-4 sosyal bilimleri sınavı zor muydu kolay mıydı araştırmaya başladı.Peki LYS 4 yorumları giren öğrencilerin paylaşımlarıyla haberimizde..

Üniversiteye girişte ikinci aşama olan LYS maratonu bugün saat 10.00’da başladı. Adaylar sınavdan en az 1 saat önce sınavın yapılacağı bina önünde hazır bulundu. Tarih, coğrafya-2, felsefe grubu, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinden soruların yöneltileceği Sosyal Bilimler Sınavı 135 dakika sürecek.

Merak edilen sorular ; 

  •  2017 LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) Tarih, Coğrafya, Felsefe, Din kültürü yorumları 
  • LYS 4 yorumları
  • LYS tarih sınavı yorumları zormuydu kolaymıydı 
  • LYS coğrafya-2 sınavı yorumları zormuydu kolaymıydı 
  • LYS felsefe sınavı yorumları zormuydu kolaymıydı 
  • LYS din kültürü ve ahlak bilgiler sınavı yorumları zormuydu kolaymıydı 

SOSYAL BİLİMLER SINAVI (LYS-4)

10 Haziran 2017 Cumartesi günü yapılacak olan LYS-4, sabah saat 10.00’da başlayacak, tek oturumda uygulanacak ve toplam 135 dakika sürecektir. LYS-4’te, Tarih Testi, Coğrafya-2 Testi ve Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testi yer alacaktır. Tarih Testinde 44 soru bulunacak ve 65 dakika cevaplama süresi verilecektir. Coğrafya-2 Testinde 14 soru bulunacak ve 20 dakika cevaplama süresi verilecektir. Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testinde ise 32 soru bulunacak ve 50 dakika cevaplama süresi verilecektir. Her bir test ayrı soru kitapçığında bulunacak, tek cevap kâğıdı kullanılacaktır.

Tarih Testi ve Coğrafya-2 Testinin her birinde 1'er soru, Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testinde tüm adaylar için ortak olan 1 soru, kısa cevaplı soru olacaktır. Adaylar bu soruların cevabını cevap kâğıdının ilgili alanında (cevap kâğıdının ön ve arka yüzünde) yazacak ve kodlayacaklardır. Cevap kâğıdının değerlendirilmesinde kodlanan bilgiler optik okuyucu tarafından okunacaktır. Doğru olarak yazılan ancak, kodlanmayan veya yanlış/eksik kodlanan
cevaplar işleme alınmayacaktır.

Adaylar, LYS-4'te birinci ve ikinci testin (Tarih Testi ve Coğrafya-2 Testi) cevaplama süresi içinde ve üçüncü testin (Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testi) ilk 15 ve son 15 dakikası içinde sınav salonundan ayrılamazlar.

2017 LYS SINAVI TAKVİMİ HANGİ GÜN HANGİ LYS SINAVI VAR ?

LYS-1: Lisans Yerleştirme Sınavı-1 (Matematik) Tarihi, Saati ve Süresi : 11 Haziran 2017 (Pazar), 10.00, 135 dakika

LYS-2: Lisans Yerleştirme Sınavı-2 (Fen Bilimleri) Tarihi, Saati ve Süresi : 17 Haziran 2017 (Cumartesi), 10.00, 135 dakika

LYS-3: Lisans Yerleştirme Sınavı- 3 (Edebiyat-Coğrafya) Tarihi, Saati ve Süresi : 18 Haziran 2017 (Pazar), 10.00, 120 dakika

LYS-4: Lisans Yerleştirme Sınavı-4 (Sosyal Bilimler) Tarihi, Saati ve Süresi : 10 Haziran 2017 (Cumartesi), 10.00, 135 dakika (LYS-4 Sınavı bugün yapılıyor)

LYS-5: Lisans Yerleştirme Sınavı-5 (Yabancı Dil) Tarihi, Saati ve Süresi : 17 Haziran 2017 (Pazar), 14.30, 120 dakika 

NOT: YGS'de en az bir puan türünde 180 ve üzeri puan alamayan adayların, bir yükseköğretim programını tercih etme ve Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) girme hakları olmayacak.

LYS SINAV GİRİŞ BELGESİ NASIL ALINIR?

2017 LYS adayları LYS sınav giriş yerlerini öğrenmek ve LYS 2017 sınav giriş belgesini nasıl alacaklarını merak ediyor. LYS 2017 sınav giriş yerlerini öğrenmek isteyen ve LYS sınav giriş belgesi çıktısı almak isteyen adaylar bilgisayarlarının arama çubuğuna ais.osym.gov.tr yazarak aşağıda görüntüsü bulunan ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sayfası'na ulaşacaklar.

Daha sonra TC Kimlik Numarası ve ÖSYM Aday Şifresi'ni sisteme giren LYS 2017 adayları LYS sınav giriş yerlerine ilişkin bilgilere ulaşabilecekler. Adaylar aynı ekrandan LYS 2017 sınav giriş belgelerinin çıktılarını da alabilecekler.

İLK KEZ 2017 LYS'DE UYGULANACAK

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nden yapılan açıklamada, 2017 LYS sınavlarında ilk defa kısa cevaplı soruların olacağı belirtildi. Adaylar bu sorulara yanıtı, sorunun cevabı olan sözcük, sayı veya bir cümleyi, cevap anahtarındaki harf ya da rakamların bulunduğu kutucukları işaretleyecek verecekler.

SORULARIN DAĞILIMI

Bu yıl yapılacak olan her LYS oturumunda, açık uçlu kısa cevaplı soruların testlere göre dağılımı ise şöyle olacak. 3 soru LYS-1 Matematik testinde, 1'er soru LYS-2 Fizik, Kimya ve Biyoloji teslerinde, 2 soru LYS-3 Türk Dili ve Edebiyatı testinde, 1 soru Coğrafya-1 testinde, 1'er soru LYS-4 Tarih ve Coğrafya-2 testinde, 1 soru ise Felsefe grubu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testinde sorulacak. 3 soru da LYS-5 Yabancı Dil Testinde.

AÇIK UÇLU SORULAR NASIL CEVAPLANACAK?

LYS'de adaylara yöneltilecek olan açık uçlu soruların cevapları, cevap anahtarında yer alan ilgili kutucuklar işaretlenerek verilecek. Örneğin bir sorunun yanıtının ''ABCHABER'' olduğunu düşünelim. Bu cevabı cevap kağıdında kodlamak verilen harflerden A-B-C-H-A-B-E-R kutucukları doldurulacak. Cevap kağıdına kodlama yapmayan adaylar ise o soruya yanıt vermemiş sayılacak. Öte yandan ÖSYM kısa cevaplı soruların değerlendirilmesi esnasında 4 yanlışın 1 doğruyu götürmeyeceğini açıkladı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×