Bu haber kez okundu.

2017 Sözleşmeli Öğretmenlik ilk atama başvuru İKGM ekranı açıldı

MEB Sözleşmeli Öğretmenlik Ön Başvuru süreci başladı. 2017 Mart sözleşmeli öğretmen başvurusu için adaylar bugünden itibaren Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi internet sitesinden müracaat işlemlerini gerçekleştirecekler. 20 bin 127 öğretmen ataması için başvurular 15 Mart (bugün) başladı. Sözleşmeli öğretmenlik başvurusu için son gün ise 21 Mart 2017 olarak belirlendi. Başvuru nasıl yapılacak, hangi branşa kaç öğretmen ataması yapılacak?

20 BİN YENİ ÖĞRETMEN ALIMI

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okul ve kurumlarda görevlendirilmek üzere 20 bin 127 öğretmen alımı yapılacak. 2016 Ekim ayı öğretmen ataması ile ilk kez sözleşmeli öğretmen alan MEB, Mart 2017 öğretmen ataması sonrasında eğitim kadrosuna 20 bin öğretmeni daha katacak. Sözleşmeli öğretmenlik ön başvurusu kabul edilen adaylar 27 Mart 2017 tarihinde ilan edilecek olan sınav merkezlerinde sözlü sınava girecekler. Alan bilgisi gerektiren ve gerektirmeyen alanlardan mezun olan adayların sözlü sınavları ise daha sonra açıklanacak olan bir tarihte yapılacak.

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) Gerektirmeyen Alanlar Bakımından (KPSSP10) sözlü mülakatları 3 - 7 Nisan 2017, Öğretmenlik Alan Bailgisi (ÖABT) Gerektiren Alanlar Bakımından (KPSSP121) sözlü sınavları ise 24 Nisan - 13 Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Sözlü sınava alınacak adaylar, "http://mebbis.meb.gov.tr" ve  "http://ikgm.meb.gov.tr" adreslerinden ilan edilecek.

EN ÇOK KONTENJAN AYRILAN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK BRANŞLARI

Milli Eğitim Bakanlığı, Mart ayı sözleşmeli öğretmen alımı yapılacak olan branşları ve kontenjan sayılarını açıkladı. Buna göre en çok kontenjan ayrılan 5 branş arasında; 3750 kişiyle Sınıf Öğretmenliği ilk sırada yer alıyor. Diğer branşlardan İngilizce Öğretmenliği'ne 2193, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği'ne 2143, İlköğretim Matematik Öğretmenliği'ne 1835 ve Okul Öncesi Öğretmenliği'ne ise 1720 sözleşmeli öğretmen ataması yapılacak. MEB kontenjan dağılımları şöyle;

2017 Mart Sözleşmeli Öğretmenlik Kontenjan Dağılımları Listesi
2017 Mart Sözleşmeli Öğretmenlik Kontenjan Dağılımları Listesi

BAŞVURU İÇİN GEREKEN BELGELER

2017 Mart sözleşmeli öğretmen ön başvuru için istenilen belgeler MEB tarafından açıklandı. Buna göre müracaat işlemi sırasında adaylardan; Lisans diploması veya geçici mezuniyet belgesinin aslı ile onaylı örneği, Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans, Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifikası, İlköğretim Sınıf Öğretmenliği ya da İngilizce Öğretmenliği Sertifikası programlarından birini tamamladığına ilişkin belge veya bu belgenin onaylı örneği.

MEB Sözleşmeli Öğretmenlik - Ön Başvuru Nasıl Yapılır?

Adayların yapacakları başvurular sözlü sınava davet edilmek üzere oluşturulacak. MEB İlk Atama Başvuru Sayfası ilkatama.meb.gov.tr'ye giriş yaparak müracaat edilecek. Bu başvuruda adaylar, Ek 2 Sözlü Sınav Merkezleri listesinde bulunan sınav merkezlerinden en fazla 5 tanesini tercih edebilecekler. Tercih edilen sınav merkezlerinden birine yerleştirilmeyen adaylar ise Bakanlık tarafından belirlenecek sözlü sınav merkezine davet edilecek. Başvuru onayları, il veya ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri'nce yapılacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×