Bu haber kez okundu.

28 Ekim Cuma öğleden sonra resmi tatil mi okullar 3 ders mi?

Cumhuriyet Bayramı, bu sene Cumartesi gününe denk geliyor. Bu nedenle de 28 Ekim Cuma günü yani bugün okulların tatil olup olmayacağı ya da öğrenciler 3 ders mi yoksa tam gün mü okula gidecekler merak ediliyor. Henüz bu konuda Milli Eğitim Bakanlığından ve il valiliklerinden resmi bir açıklama yapılmadı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet rejiminin ilan edilmesiyle kutlanmaya başlandı. O günden bu yana bu tarihte her sene hem Türkiye'de hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde milli bayram olarak kutlanmaktadır.

Peki yarın resmi tatil mi? Bankalar, PTT şubeleri, Hastaneler ve Eczaneler açık mı?

Takvim yapraklarına baktığımızda bu yıl 29 Ekim Cumartesi gününü gösteriyor. Yönetmeliğe göre Cumhuriyet Bayramı günü resmi tatil olup kutlamalar 28 Ekim'de saat 13.00'da başlıyor ve ertesi gün gece yarısına kadar devam ediyor. Bundan dolayı yarın öğleden sonra okulların ve resmi dairelerin tatil olması bekleniyor. Buna göre; Cumhuriyet Bayramı'ndan bir önceki gün olan 28 Ekim 2016 Cuma günü yani bugün yarım gün tatil ilan edilebilir.

29 EKİM 1923 CUMHURİYET'İN İLANI

Türkiye Büyük Millet Meclisi, 29 Ekim 1923 tarihinde, Teşkilat-ı Esasiye Kanunu (1921 Anayasası)'nda değişiklik yaparak, Türkiye devletinin yönetim şeklini Cumhuriyet olarak ilan etti. O gece ve ertesi yıl yani 1924'te Cumhuriyetin ilan edilmesi şenlikler ve törenlerle kutlanmıştır.

İlandan 2 yıl sonra 2 Şubat 1925'te ise 29 Ekim'in bayram olması teklif edilmiştir. Teklif 19 Nisan'da TBMM'de oylamaya sunularak kabul edilmiş ve o tarihten itibaren yurt içinde ve dış temsilciliklerde milli bayram olarak kutlanmaya devam edilmiştir.

ANKARA'DA KUTLANACAK

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet Bayramı için Fener Alayı Korteji geçişi yapılmasına karar verdi. Ulus Heykeli'nden başlayacak olan kortej binlerce vatandaşın da katılımıyla 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı'na kadar yürüyecek. Kutlamalar için 1 kilometre uzunluğunda Türk Bayrağı'nın da taşınacağı söyleniyor. Ankara'daki kortej 29 Ekim Cumartesi akşamı saat 18.00'da Ulus Heykeli'nden yola çıkacak. Şenliklerde folklor ekipleri ile Türk Silahlı Kuvvetleri Mehter Takımı'nın gösterisi de yer alacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×