Bu haber kez okundu.

6 Ekim Perşembe günü okullar tatil mi MEB açıkladı

Milyonlarca vatandaş 6 Ekim 2016 Perşembe günü kutlanacak İstanbul'un Kurtuluş Günü sebebiyle 'okullar tatil mi' ve 'resmi tatil mi' diye araştırmaya başladı. Geçtiğimiz yıl tatil kararı almayan İstanbul Valiliği ve MEB'in bu yıl hangi kararı vereceği ise merak konusu oldu.

6 EKİM OKULLAR TATİL OLACAK MI? MEB AÇIKLAMASI

Milli Eğitim Bakanlığı, herkesin aklındaki 6 Ekim sorularına yaptığı resmi açıklama ile açıklık getirdi. MEB'den yapılan açıklamada, 6 Ekim 2016 tarihinde İstanbul'un Kurtuluşu ile ilgili planlanan törenlerin icra edileceğini ve yine aynı gün tüm okullarda eğitim ve öğretime devam edileceğini duyurdu. 

İSTANBUL KURTULUŞU

Her sene 6 Ekim İstanbul'un Kurtuluş Günü olarak kutlanıyor. 23 Nisan 1923 tarihinden itibaren İtilaf Devletleri, İstanbul'dan ayrılmaya başladı. Son İtilaf Devleti ise 4 Ekim 1923 günü Dolmabahçe Sarayı önünde yapılan törenle bayrağımızı selamlayarak İstanbul'u terk etti. 6 Ekim 1923'te Şükrü Naili Paşa'nın emir komutasındaki 3. Kolordu'nun İstanbul'a girmesinden sonra işgal resmen bitmiş oldu. 4 yıl 10 ay 23 gün süren işgalin ardından da 6 Ekim tarihi, İstanbul'un Kurtuluş Günü olarak ilan edildi ve kutlanmaya başlandı.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×