Bu haber kez okundu.

Açığa alınan öğretmenlerin son durumu: 3 bin 400'ü geri dönecek

Darbe girişimi sonrası OHAL uygulaması kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile yaklaşık 28 bin öğretmen ihraç edilmiş, binlerce öğretmen de birbirini takip eden KHK'lar ile açığa alınmıştı. Bu öğretmenlerin son durumu hakkında Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk'tan açıklama geldi.

3 BİN 400 ÖĞRETMEN İADE EDİLEBİLİR

İsmail Koncuk, ''Açığa alınan 3 bin 400 öğretmenin görevlerine iade edileceğini öğrendik'' dedi. İhraç kriterlerinin yeniden ele alınarak değişmesi gerektiğini de vurgulayan Koncuk, açığa alınanların da göreve iade edilmesi gerektiğini söyledi.

28 BİN İHRAÇ EDİLDİ

15 Temmuz darbe girişiminin ardından OHAL KHK'ları ile Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görevli 28 binden fazla öğretmenin görevlerine son verildi. MEB'e bağlı özel okullarda çalışan 21 bin civarında öğretmenin ise lisansları iptal edilerek yaklaşık 20 bin öğretmen meslekten uzaklaştırıldı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) en sonra ByLock kullandığı tespit edilen 2 bin 400 öğretmeni meslekten uzaklaştırmıştı.

771 ÖĞRETMEN GÖREVİNE GERİ DÖNDÜ

Açığa alınan öğretmenlerden 606'ı İstanbul'da, 149'u İzmir'de ve 16'sı Ağrı'da olmak üzere toplamda 771 öğretmenin görevine iade edildiği öğrenildi. Bunun üzerine FETÖ ile bağlantısı olmadığı tespit edilen diğer şehirlerdeki öğretmenlerin de yeniden mesleğe geri dönme işlemlerinin yapılması bekleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretmenlerin göreve dönmesi kararı ve göreve iade edilen öğretmen isim listesi ile göreve iade edilecek öğretmenlerin bilgilerinin İl Milli Eğitim Müdürlüklerine bir yazı ile gönderdiği belirtildi.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×