Bu haber kez okundu.

Aday İşlemleri Sistemi (ÖSYM AİS) nedir giriş nasıl yapılır?

ÖSYM, sınavlara başvuru yapan adaylar için birçok işlemi internetten kolay bir şekilde yapabilecekleri bir sistem geliştirdi. Adayların, her gün Google'da 'ÖSYM AİS' olarak arattıkları bu sisteme ''Aday İşlemleri Sistemi'' deniyor. Kişiye özel olan bir sayfa üzerinden adaylar, kendilerine verilen şifre yardımıyla giriş yaparak hem kişisel bilgilerine hem de sınavlarla ilgili detaylara ulaşabiliyorlar.

ÖSYM AİS GİRİŞİ NASIL YAPILIR?

ÖSYM'nin yapacağı herhangi bir sınava girmek için başvuru merkezine giden adaylara Başvuru Onay Belgesi ile birlikte Geçici Şifre veriliyor. Aday, T.C. Kimlik numarası ve bu şifre ile ais.osym.gov.tr internet adresine giriş yapabiliyor. Ancak verilen şifre geçici olduğu için adayın mutlaka ilk girişte şifresini değiştirmesi gerekiyor. Güvenli şifre oluşturmak için belirlenecek olan şifre içerisinde küçük/büyük harf, özel simge ve rakamların da olduğu 8 ila 14 karakter arasında seçim yapılması gerekiyor. Ayrıca hoş olmayan durumlarla karşılaşmamak için şifrelerin kesinlikle bir başkası ile paylaşılmaması şart.

ÖSYM AİS giriş ekranı
ÖSYM Ais giriş ekranı

HANGİ İŞLEMLER YAPILABİLİR?

ÖSYM adaylarına herhangi bir sınav merkezine gitmeden birçok işlemin elektronik ortamda yapılması imkanı sunan ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi üzerinden; sınav giriş yerleri, adres bilgisi, iletişim bilgisi ve girilmek istenen sınavlara ilişkin başvuru gibi işlemler yapılabiliyor.

Herhangi bir sorun yaşanması halinde ya da sınav sonuçlarına itiraz etmek için ÖSYM dilekçesinde bulunası gereken Evrak Referans Numarası da bu sistem üzerinden alınabiliyor. Bunun için ilgili işlemin butonuna tıklayarak numara alım işlemi gerçekleştirilebiliyor.

Sistem üzerinden yapılan en önemli işlemlerden birisi de her adayın sınava giderken mutlaka yanında bulundurması gereken 'Sınav giriş belgesi' çıktı alma işlemi. Adaylar girecekleri sınava ilişkin giriş belgesini 7 ila 15 gün kala sadece aday işlemleri sistemi üzerinden alalabiliyor. ÖSYM adayların adreslerine basılı belge göndermediği için adayların belgeyi yazıcından çıktı olarak almaları ve sınava giderken mutlaka yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Öte yandan AİS üzerinden sınavlarda sorulan soruların yer aldığı soru kitapçığı ile girilen sınavda verilen cevapların bulunduğu cevap kağıdı da görülebiliyor. Her sınav sonrasında kurum bu bilgileri adaylara sadece ÖSYM AİS üzerinden sunuyor.

ÖSYM AİS şifremi unuttum ekranı
ÖSYM AİS şifre hatırlatma ekranı

ŞİFREMİ UNUTTUM NE YAPACAĞIM?

Ais giriş şifresini unutan adaylar herhangi bir sınav başvuru merkezine müracaat ederek yeni şifre talebinde bulunabiliyorlar. Görevliye ödenecek olan 2 TL karşılığında sadece bir kaç dakikalık işlem sonrasında yeni bir şifre alınabiliyor. ÖSYM aday portal şifresini hatırlamayan adaylar, portal.osym.gov.tr adresinde yer alan şifre hatırlatma mekanizmalarından birini kullanarak problemlerini giderebilirler.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×