Bu haber kez okundu.

Aileler karne günü çocuklarına nasıl davranmalı?

İlköğretim, ortaokul ve lise düzeyinde eğitim öğretim gören öğrenciler bugün yaklaşık 2 haftalık yarıyıl tatiline girdi. Milyonlarca öğrenci okulun ilk döneminde sınavlardan elde ettikleri başarıların yazılı olduğu karnelerini de bugün aldı. Bazı öğrenciler karnelerinin yanında Teşekkür Belgesi ve Takdir Belgesi alırken bazıları ise yeterli puana erişemedikleri için sadece karnelerini aldı. Ancak bu durumu kötülemek ya da derslerdeki düşük notlar konusunda öğrenciler suçlamak pek doğru denilebilecek bir davranış değildir. Karne sadece çocukların değil, anne babaların ve eğitim sistemimizin de karnesidir.

Öte yandan bütün ebeveynler çocuklarının eğitim hayatının sorunsuz ve başarılarla dolu olmasını ister. Aileler çocuklarının alacağı iyi notların karnelerine, karnelerinin iyi bir eğitim hayatına ve eğitim hayatlarının da gelecekte iyi bir iş sahibi olmalarına kapı araladığını düşünerek, tüm mücadelelerini bu zincirin sürdürülmesi için vermektedirler. Ancak, her çocuk aynı değildir. Her bir çocuğun yeteneği, hayali ve kişilikleri başkadır. Diğer bir deyişle aileler, çocuklarını bir başkasının çocuğu ile kıyaslamaktan vazgeçmeli ve başarısız dahi olsa çocuğunun bu durumuna sebep olan nedenlerini araştırarak gerekli tedbirleri almalıdır. Peki karne günü aileler çocuklarına karşı nasıl bir davranış sergilemelidir? Karne alan çocuğa nasıl davranılmalıdır?

Maddelere geçmeden önce sizlere küçük bilgiler verelim. Öncelikle çocuğunuzun karnesine baktıktan sonra (derslerinde zayıf not var ise) ona ''bu ne biçim karne, tüm dönem hiç ders çalışmazsan böyle olur'', ''bu dersler neden zayıf biz seni boşuna mı okula gönderiyoruz'' gibi aşağılayıcı ve onun gururunu inciti sözler sarfetmeyin. Bu sözler ve çocuğa gösterilen sert tepkiler ona geri dönüşü mümkün olmayan travmalar yaşatmaya yetecektir. Çocuğunuzun aldığı karnede zayıf olsa dahi ona gelecek dönem bu dersleri daha iyi çalışarak notlarını yükseltebileceğini ve daima onun yanında olduğunuzu söylemeniz veya kalp kırmadan nasihatlar vermeniz en doğru davranış olacaktır.

KARNESİ İYİYSE ÖDÜL KÖTÜYSE CEZA VERMEKTEN KAÇININ

Velilerin en çok düştükleri hata Teşekkür veya Takdir Belgesi getiren çocukları ödüllendirmek, bu belgeleri alamayan ya da derslerinde zayıf notu olan çocukları da cezalandırmak veya ceza vermekle tehdit etmektir. Her iki davranış da aslında yanlıştır. Zira karne ödül ya da ceza verilebilecek bir kriter değildir. İlk önce bu gerçeği anlamalısınız. Ardından da çocuğun karnesini gördüğünüzde yukarıda belirttiğimiz tepkileri sergilemekten kaçınmalısınız. Diğer bir deyişle ise çocuğu ödüllendirmek onun iyi not almanın sorumluluğunu unutacağı anlamına gelir. Çocuğunuz iyi bir karne ile karşınıza geçtiyse, makul tepkiler vererek onu tebrik etmeniz daha uygun olacaktır. Eğer derslerinde düşük not var ise de kesinlikle cezalandırma fikrinden vazgeçin ve yine yukarıda bahsettiğimiz gibi ona hayatı boyunca yanında olacağınızı hissettirin. 

NEDENLERİ ÇOCUĞUNUZLA KONUŞARAK ANLAMAYA ÇALIŞIN

Çocuğunuzun karnesi kötü ise onu azarlamak yerine neden böyle olduğunu anlamak için konuşmaya çalışın. Zira öğrencilerin derslerinden zayıf not almasının altında bir çok neden yatıyor. Örneğin; öğretmeni veya sınıf arkadaşlarıyla bir sorunu olabilir, dersleri anlamıyor olabilir ya da ders çalışmayı sevmiyor da olabilir. Bunun gibi daha pek çok neden sayabiliriz ancak çocuğunuzdaki sorunun ne olduğunu anlamak için onunla mutlaka konuşmalı ve sorunu çözmek için uğraşmalısınız. 

Çocuğunuz belki de sizin ona karşı ilgisiz olmasından dolayı derslerini çalışmıyordur. Evde yaşanan ailevi problemler de bunun bir nedeni olabilir. Lafı uzatmadan sadete gelelim. Eğer çocuğunuzun başarılı olmasını istiyorsanız, ona doğru bir şekilde yaklaşmalı ve nasıl yetiştirdiğinizi düşünmelisiniz. Zira başarılı ailelerin başarılı çocukları olduğunu söylesek yanlış olmaz.

Belki de çocuğunuzun size söylemekten çekindiği bambaşka sorunları da olabilir. Örneğin onu okulda sürekli sıkıştırarak rahatsız eden yaramaz bir çocuk ya da kötü davranan bir öğretmen veya çalıştığı halde bir türlü başarılı olamadığı bir ders de olabilir. Bunu anlamak için çocuğunuza dostça yaklaşın ve size sıkıntılarını anlatmasına izin verin.

KARNE BİR ÖLÇÜT DEĞİLDİR, İYİ ve KÖTÜ KARNE YOKTUR

Sonuçlar üzerine konuşmak gerekirse, iyi ve kötü karne diye birşey yoktur. Çünkü karne başarı konusunda kesinlikle bir ölçüt değildir. Karnede düşük not olması çocuğunuzun başarısız olduğu anlamına gelmiyor. Karnenin, sadece sınavlarda alınan notların ortalamasından başka bir şeyi göstermediğini aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor. Belki de çocuğunuz sınıfın en sevilen ve en saygı gören öğrencilerinden birisidir. İnsanlarla olan iletişimi, öğretmenlerine saygısı belki de diğer çocuklardan daha iyidir. Ve hatta belki de çocuğunuz başka şeylere mesela müzik, resim gibi alanlarda başarılı olacak kadar yeteneğe sahiptir. Bundan dolayı; çocuğunuza daima destek olun ve onun sahip olduğu yetenekleri keşfetmesine yardımcı olun.

ÇOCUĞUNUZU DİĞER ÇOCUKLAR İLE KIYASLAMAYIN

Ebeveynlerin en çok yaptıkları hatalardan birisi de 'kendi çocuğunu başka çocuklara kıyaslamak'tır. Örneğin 'Ayşe teyzenin kızı takdir almış', 'Kuzenin dersleri çok iyiymiş', 'Ayça bile takdir almış. Annesi babası nasıl da övünüyor' gibi sözleri ona söylemeyin. Çünkü bu çocuğunuzu hiç mi hiç ilgilendirmez. Çocuğunuza söyleyeceğiniz bu sözler onun derslerine daha iyi sarılacağının beklenmesinin aksine derslerinden daha soğutacağı gibi başarı algısının bozulmasına neden olacak ve bundan sonraki sınav sonuçlarını olumsuz yönde etkilemeye devam edecektir. Bu nedenle; onu arkadaşlarıyla kıyaslamak için bir yanlış değerlendirme içerisine girmeyin. Şunu asla unutmayın ki; çocuğunuz doğrusu, yanlışı ve hataları ile sizin bir tanenizdir, onu başka çocuklar ile kesinlikle kıyaslama yanlışına düşmeyin.

ÇOCUĞUNUZUN YETENEKLERİNİ KEŞFETMEYE ÇALIŞIN

Hepimiz zamanında çocukluk yaşadık. Bir düşünün evvel zamanlarda aileler ciddi anlamda çocuklarına ders konusunda büyük baskılar yapıyordu. Elbette aynı şeyler sizin de başınıza geldi. Ama aynı yanlışları yaparak siz de o hataları tekrarlamayın. Yapacağınız en doğru davranış, çocuğunuzun yeteneklerini keşfetmeye çalışmaktır. Onu gözlemleyin, onunla alçak tonda ve ruhunu okşayacak şekilde konuşun ve onun sahip olduğu ilgi alanlarına saygı göstermeye çalışın. Ama asla aşağılayıp da kendisini değersiz görmesine izin vermeyin. Buna ek olarak derslerini düzeltmesi için neler yapabileceğinizi düşünün ve hatta bunu onunla da konuşun. Okullar açıldığında onunla beraber bir ders çalışma planı hazırlayın. Size yapılanların aynısını kendi çocuğunuza yaparak onu okul ve dersten soğutmayın.

ÇOCUĞUNUZUN BAŞARISINI YOK SAYMAYIN

Şimdiye kadar hep kötü karne, iyi karne, iyi not, kötü not konularında sergilenecek davranışları anlatmaya çalıştık. Ancak başarılı olan çocukların bu başarısını da yok saymamak gerekiyor. Asla çocuğunuzun başarısına kayıtsız kalmayın. Ancak bu sözümüze yanlış anlamlar yükleyerek de hataya düşmeyin. Çocuğunuz eğer başarılı bir karne ile geldiyse ve size takdir ya da teşekkür belgesini de gösterdi ise ona sarılın, başarısını takdir edin ve daha başarılı olacağı yönünde destekleyici sözler söyleyerek onu daha da cesaretlendirin. Eğer 'iyi' karneye maddi ve büyük ödüller verirseniz, çocuğunuz okul hayatı boyunca herhangi bir başarısızlık durumunda kendisini kötü hissedecektir.

Sonuç olarak, çocuğunuzun dersleri iyi olsun, kötü olsun elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız. Başarısız ise de bu durumu kabullenmeniz ve asla çocuğunuzu kırmamanız gerektiğini bilmeniz gerekmektedir. Davranışlarınızla çocuğunuzun üzerinde gereksiz baskı kurmamaya özen göstermelisiniz. Onun okul hayatı boyunca etrafına korku dolu gözlerle bakmasına neden olmak istemiyorsanız bu önerilerimizi dikkate almanızı rica ederiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×