Bu haber kez okundu.

Ankara, Bursa, Kocaeli 30 Aralık'ta kar tatili olan iller açıklandı

ANKARA'da kar yağışı fena bastırdı. Öğrenciler ise 'okullar tatil olacak mı?' diye merak ederken müjdeli haberi Ankara Valisi Ercan Topaca verdi ve yoğun kar yağışının devam ettiği kentte 30 Aralık Cuma günü de tüm okulların tatil edildiğini açıkladı. Türkiye'nin birçok kenti kar esareti altında. Bu nedenle kar yağışının hayatı olumsuz etkilediği illerde kar tatili haberleri ardı ardına geliyor. 30 Aralık Cuma günü Bursa, Burdur, Konya, Balıkesir, Sakarya, Uşak, Kocaeli, Manisa, Mersin, Kütahya, Isparta, Karaman, Bilecik, Çankırı, Çanakkale, Nevşehir ve Adana'da da okullarda eğitime ara verildiği duyuruldu.

30 ARALIK ANKARA HAVA DURUMU

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Ankara'da bu gece de kar yağışının beklendiğini duyurdu. Bu akşam saat 18.00 sıralarında yapılan yazılı açıklamada, başkentte bugün akşam saatlerinden sonra yeniden başlayacağı belirtilen kar yağışının yarın sabah saatlerine kadar aralıklarla devam edeceği ve yerdeki karın üzerine 5 ila 7 santimetre daha kar örtüsü meydana geleceğinin tahmin edildiği belirtildi. Öte yandan kurum, 30 Aralık sabah saatlerinde göreülecek buzlanma ve don olayları nedeni ile yaşanabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları yönünde uyarıda bulundu.

Ankara 5 günlük hava tahmini

Meteoroloji'den gelen kar yağışı uyarısının ardından Ankara'da 5 günlük hava tahmin raporu verileri de açıklandı. Buna göre 30 Aralık Cuma günü de devam edecek olan kar yağışı etkisini Cumartesi günü de gösterecek. Cumartesi öğleden sonra kenti terk etmesi beklenen kar yerini Pazar günü ise parçalı bulutlu bir havaya bırakacak. Ankara'da Pazartesi ve Salı günleri de parçalı bulutlu hava görülecek. Kentte hava sıcaklığı en düşük sıfırın altında 7 ila en yüksek 1 derece dolaylarında olacak.

30 ARALIK CUMA OKULLARIN KAR TATİLİ İLAN EDİLDİĞİ İLLER

Ankara'da olduğu gibi yoğun kar yağışlarının hayatı olumsuz etkilediği ve öğrencileri zor durumda bıraktığı 10'dan fazla ilde okullarda eğitim ve öğretime ara verildi. İşte kar tatili ilan edilen illerin listesi...

BİLECİK: Bilecik'in Bozüyük İlçesinde okullarda verilen eğitim molasının bir gün daha uzatıldığı duyuruldu. Yoğun kar yağışının yaşandığı ilçede okullar 30 Aralık Cuma günü de kapalı olacak. Meteorolojiden gelen son tahminleri değerlendirmeye alan Bilecik Valisi Süleyman Elban, Bozüyük Kaymakamı Hasan Yaman ile görüştükten sonra ilçedeki tüm okulların Pazartesi gününe kadar tatil edildiğini duyurdu. Gölpazarı ilçesinde de ilk ve orta dereceli okullarda eğitime ara verildi. Gölpazarı Kaymakamlığınca yapılan açıklamada, olumsuz hava koşulları ve kar yağışı nedeni ile ilçe merkezi ve bağlı köylerde öğrencilerin mağdur olmaması için okullarda eğitime 1 gün ara verildiği belirtildi. Bugün de okulların tatil edildiği Gölpazarı'na bağlı 40 köy yolunun halen kapalı olduğu öğrenildi.

BALIKESİR: Balıkesir'in Dursunbey ilçesinde ilk ve orta dereceli okullar 30 Aralık Cuma günü bir günlüğüne tatil edildi. Gün boyunca devam eden kar nedeni ile kent merkezinde kar kalınlığının 30 santimetreye ulaştığı, kırsal kesimlerde ise 60 santimetre civarında olduğu öğrenildi. Gece saatlerinde de etkili olması beklenen kar yağışı sebebi ile Dursunbey Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada 30 Aralık Cuma günü de okulların tatil edildiği bildirildi.

BURDUR: Valilikten yapılan yazılı açıklamada, etkisini arttırarak devam eden kar yağışından dolayı Altınyayla ve Çavdır ilçelerinin tamamında, Gölhisar ilçesine bağlı İbecik, Elmalıyurt ile Yeşildere köylerinde de taşımalı eğitime bir günlüğüne ara verildiği açıklandı.

UŞAK: Valilik açıklamasına göre taşımalı eğitim veren okullarda eğitime ara verildi. Uşak Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, “Uşak Meteoroloji Müdürlüğü’nün Hava Tahmin Raporlarında bildirilen mevcut hava şartları, yağış durumu ve en son meteorolojik veriler değerlendirildiğinde, öğrencilerimizin sağlığı ve ulaşım güvenliği için; İl genelinde ilçeler dâhil temel eğitim (Taşıma Merkezi Okullar), özel eğitim ve ortaöğretim kapsamında taşımalı olarak erişim sağlanan öğrencilere ve birleştirilmiş sınıflı köy okullarının 30 Aralık 2016 Cuma günü 1 (bir) gün süreyle tatil edilmesi kararı alınmıştır. Bunların dışında kalan yerleşim yerlerindeki okullarımızda Eğitim Öğretimin devam etmesine karar verilmiştir” denildi.

BURSA: Valilik, kar ve tipinin hayatı olumsuz etkilediği Büyükorhan, Harmancık, Keles ve Orhaneli’de okulların tatil edilmesine karar verdi. Yetkili makamlardan alınan bilgiye göre, yaşanan kötü hava şartlarının devam etmesi halinde diğer ilçelerde de kar tatili kararı verilebileceği bildirildi.

SAKARYA: Sakarya Valiliği bugün taşımalı sistemle eğitim verilen okullarda tatil ilan etmişti. Valilik, olumsuz hava koşullarının devam etmesi üzerine il genelindeki tüm ilk ve orta dereceli okulların 30 Aralık'ta tatil edildiğini açıkladı.

MERSİN: Büyük bir sel felaketi ile karşı karşıya kalan Mersin'de ise Tarsus, Erdemli ve Çamlıyayla ilçelerinde eğitime ara verildi. Mersin Valiliği internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, “Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün 30 Aralık 2016 saat 00.01’den itibaren Mersin ve Adana çevrelerinde şiddetli yağmur ve sağanak yağış uyarısına istinaden mağduriyetlerin ve üzücü olayların önüne geçilebilmesi maksadıyla Mersin merkez Akdeniz, Yenişehir, Mezitli ve Toroslar ilçeleri ile Tarsus, Erdemli ve Çamlıyayla ilçelerinde 30 Aralık 2016 Cuma günü özel öğretim kurumları dahil olmak üzere resmi ilk, orta ve lise dengi okullarda bir gün süreyle eğitim ve öğretime ara verilmesine karar verilmiştir” ifadelerine yer verilerek, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hamile ve engelli personelin de Cuma günü idari izinli sayılacakları belirtildi.

MANİSA: Turgutlu ilçesinin yüksek kesimlerinde kar kalınlığı 1 metreyi aşmış durumda. Manisa Turgutlu ilçesine bağlı dağlık kesimlerdeki Kayrak, Gökgedik, Yukarı Bozkır, Kabaçınar, Ören, Yunusdere, Karaköy, Baktırlı, Karaoluk, Sivrice, Güney, Dağyeniköy mahallelerinde 30 Aralık Cuma günü okulların tatil edilmesine karar verildi. Kula Kaymakamlığı ise kar yağışı nedeniyle resmi taşımalı eğitime tabi öğrenciler ile Encekler Mahallesi İlk ve Ortaokulu öğrencileri için 1 gün tatil edildiği açıklamasında bulundu.

NEVŞEHİR: Kentte devam eden kar yağışının etkisini arttırarak Cuma ve Cumartesi günü de devam edeceği öğrenildi. Hava sıcaklığının sıfırn altında 3 ve sıfırın altında 6 derece arasında değişmesi beklenen kentteki tüm okullar tatil edilirken, vatandaşların don olaylarına karşı dikkatli olmaları istendi.

KOCAELİ: İl genelindeki tüm okullar tatil edildi. Ayrıca Kocaeli Üniversitesi'nde de (KOÜ) eğitime ara verildi. Kocaeli Valiliğince yapılan yazılı açıklamada, ''yoğun kar yağışı nedeniyle il genelindeki anaokulları, ilk, orta, lise ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitim ve öğretime 30 Aralık Cuma günü ara verilmesinin uygun görüldü.'' denildi. Öte yandan kentteki kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hamile ve engelli personelin de idari izinli sayılacağı kaydedildi.

ÇANKIRI: Valilik, il genelindeki yoğun kar yağışı nedeni ile okullarda 30 Aralık'ta eğitim yapılmayacağını duyurdu. Açıklamada, ''devam eden kar yağışı ve oluşabilecek buzlanma nedeniyle il genelindeki resmi ve özel tüm eğitim kurumlarında yarın eğitime ara verilmiştir.'' denildi. Ayrıca kamuda görevli hamile ve engellilerin de yarın idari izinli sayılacağı kaydedildi.

KONYA: Selçuklu, Karatay ve Meram ile Akşehir, Beyşehir, Derebucak, Doğanhisar, Hadim, Hüyük, Kadınhanı, Seydişehir, Taşkent, Tuzlukçu, Ilgın, Altınekin ve Yunak ilçelerinde ilk ve orta dereceli okulların yoğun kar yağışı nedeniyle 30 Aralık Cuma tatil edildiği bildirildi.

ESKİŞEHİR: Valilikten yapılan açıklamada, ilk ve orta dereceli okulların olumsuz hava şartları nedeni ile 1 gün süreyle tatil edildiği duyuruldu. Eskişehir Valiliği tatil açıklamasında, ''Bölgemizde görülen yoğun kar yağışı sonrası; meydana gelebilecek buzlanmaya karşı ulaşımda yaşanabilecek aksaklıklar ve kar yağışının devam etmesi göz önüne alınarak, merkez Tepebaşı ve Odunpazarı ilçelerinde can güvenliği ve sağlık durumu düşünülerek 30.12.2016 Cuma günü eğitime bir gün süre ile ara verilmiştir. Başbakanlığın 2002/58 Sayılı Genelgesi gereği, olumsuz hava koşulları nedeniyle, valiliğimizce okulların tatil edildiği yerlerde kamuda görevli engelli ve hamile personel de ayrıca bir talimat ve talebe gerek kalmadan, belirlenen tatil süresince izinli sayılacaktır.'' denildi.

BOLU: Kar yağışı nedeniyle il merkezi ve bağlı köylerde okullar 1 gün tatil oldu. Bolu Valiliği'ndan yapılan açıklamada, ''Olumsuz hava koşulları ve buzlanma nedeniyle ulaşımda yaşanılabilecek sıkıntılara dayalı olarak Bolu İl Merkezi ve bağlı köylerdeki taşımalı eğitim kapsamındaki öğrenciler 30 Aralık 2016 Cuma günü bir gün idari izinli sayılacaktır'' ifadelerine yer verildi.

KÜTAHYA: Kent merkezi ve ilçelerde, yoğun kar yağışının devam etmesi üzerine okullar 30 Aralık Cuma günü tatil edildi. Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü okullarda kar tatili açıklamasında, ''30 Aralık Cuma günü ilk ve orta dereceli okullarda, eğitime ara verilmiştir'' dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×