Bu haber kez okundu.

AÖL ilk kayıt başladı Açık Lise soruları ve cevapları MEB açıkladı!

AÖL 1. dönem sınavları geçen hafta yapıldı. Binlerce Açık Öğretim Lisesi/Mesleki Açık Öğretim Lisesi ve Açık Öğretim Ortaokulu öğrencisinin merakla beklediği Milli Eğitim Bakanlığı AÖL sınav soru ve cevapları açıklandı. Ayrıca kurum AÖL ilk kayıt işlemleri kılavuzu ve başvuru sırasında gerekli evrakların neler olduğunu da yayımladı. Sınava giren öğrencilerin en çok merak ettikleri ''2017 AÖL sonuçları ne zaman açıklanacak ?'' sorusu ise MEB'den yapılan açıklama ile belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı AÖL sınav sonuçları iş takvimine göre 30 Ocak'ta internet sitesinden açıklanacağını duyurdu. AÖL soru ve cevap anahtarı için haberimizin sonundaki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

AÖL İLK KAYIT KILAVUZU - KAYIT İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Açık Öğretim Lisesi (AÖL) internet sitesinden Açık Öğretim Lisesi ilk kayıt işlemleri başladığına dair bir duyuru yayımlandı. Duyuruda AÖL ilk kayıt kılavuzu ile birlikte yeni kayıt yaptırma sırasında gerekli olan evraklar ve istenen belgeler hakkında da bilgiler yer alıyor. Açık Öğretim Lisesine ilk defa kayıt yaptırma işlemine YENİ KAYIT denir.

Peki kimler AÖL'ye kayıt olabilir? Açık Öğretim Lisesi'ne ilköğretim okulu veya ortaokul mezunu olanlar, MEB'e ya da diğer bakanlıklara bağlı ortaöğretim düzeyindeki lise ve meslek lisesinden ayrılanlar, Astsubay hazırlama okulları, askeri ve polis okulları, anadolu öğretmen liseleri, sağlık meslek liseleri, anadolu güzel sanatlar liseleri, spor liseleri, sosyal bilimler liseleri, askeri liseler, anadolu lisesi türü okulların fen liseleri alanı programı uygulayan liselerden ayrılanlar, resmî ve özel anadolu liseleri, yabancı dil ağırlıklı liseler, sağlık meslek liseleri ve fen liselerinden ayrılanlar, Açık Öğretim Lisesine veya Mesleki Açık Öğretim Lisesine kayıtlı ancak öğrencilik durumu Silik olanlar, ya da Açık Öğretim Lisesinden veya Mesleki Açık Öğretim Lisesinden tasdikname alanlar, Yurt dışında öğrenim görmüş olup, İl Milli Eğitim Müdürlükleri ya da Yurt Dışındaki Eğitim Ataşeliklerinden Denklik Belgesi alanlar Açık Öğretim Lisesi'ne ilk kayıt işlemi yaptırabiliyorlar.

AÖL KAYIT İŞLEMİ İÇİN GEREKLİ OLAN EVRAKLAR

Kayıt için gerekli olan evraklar öğreninin mezun olduğu okul düzeyi durumuna göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel anlamda ilk kayıt için gereken evraklar şöyle; T.C. Kimlik No beyanı, son altı ay içerisinde çekilmiş 4.5 x 6 santimetre ölçüsünde bir adet vesikalık fotoğraf, mezun olunan okuldan alınan diploma aslı (diploması kayıp olanların diploma kayıp örneği aslı beyan etmeleri gerekiyor) veya denklik belgesinin aslı, kayıt ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontu, Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayardan alınacak yeni kayıt öğrenci raporu (Bu belge kayıt sırasında irtibat büroları tarafından hazırlanır ve öğrenci tarafından imzalanır).

AÖL YENİ KAYIT NEREDEN YAPILACAK?

Açık Öğretim Lisesi yeni kayıt işlemi için irtibat bürosuna gidilmesi gerekiyor. Öğrenciler yeni kayıt ücretinin yatırıldığını gösteren dekont ve istenen belgeler ile birlikte bulundukları yerdeki iribat bürosuna giderek ilk kayıt işlemleri yaptıracaklar. Bu aşamada nüfus kayıt bilgileri, adres, resim ve getirilen belgelere ait bilgiler Açık Öğretim Lisesi Bilgi sistemine kaydedildikten sonra, öğrenci numarası ve geçici şifre verilir. Yeni Kayıt ücretini yatırdığınıza dair dekont ve "Yeni Kayıt Başvurusu İçin Gerekli Evraklar" başlığı altında yer alan durumunuza uygun maddede belirtilen belgeler ile birlikte bulunduğunuz yerdeki irtibat bürosuna gidiniz. İrtibat Bürosu, sisteme kaydedilen bilgilerin bir nüshasını da kayıt olan öğrenciye verir. Kayıt işlemi gerçekleştirilen öğrenci "Ön Kayıt" durumundadır. İrtibat büroları öğrenciye ait not girişleri (tasdikname ile gelenlerin), resim aktarımı ve kredilendirme vs. gibi diğer bilgileri sisteme kaydederler. Bilgi girişleri tamamlanıp girişler kontrol edildikten sonra "Ön Kayıt" durumundaki öğrenci "Aktif " duruma getirilir.

Açık Öğretim Lisesi AÖL soruları ve cevapları 7 - 8 Ocak 2017

AÖL SORULARI VE CEVAPLARI (7-8 OCAK 2017)

Geçen hafta düzenlenen Açık Öğretim Lisesi (AÖL) Mesleki Açık Öğretim Lisesi (MAÖL) sınav soru kitapçıkları ve cevap anahtarları MEB internet sitesinde yayımlandı. 3 oturum halinde yapılan sınavlara yoğun kar yağışı nedeni ile katılım az olmuştu. Bazı öğrencilerin sınava gidemedikleri ve bazılarının ise gittikleri halde geç kaldıklarının anlaşılmasından sonra Milli Eğitim Bakanlığı'nda müjdeli bir açıklama yapılmış, sınava katılamayan öğrenciler için telafi sınavı düzenleneceği duyurulmuştu. Ancak AÖL telafi sınavı ne zaman yapılacak o konuda henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Öte yandan sınava girmeyi başaran öğrenciler, 7-8 Ocak AÖL sınav soruları ve cevapları araştırması yapmaya başlamıştı. Öğrenciler, soru ve cevap sayfasına MEB'in internet sitesinde bulunan ''Sınav Arşivi'' bölümüne girerek geçmiş dönemdeki AÖL soruları ve cevapları ile birlikte ulaşabiliyorlar.

AÖL SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Açık Öğretim Lisesi 2017 AÖL 1. dönem sınav sonuçları MEB açıklamasına göre 30 Ocak'ta açıklanacak. Öğrenciler sonuç bilgisine meb.gov.tr internet sitesindeki sonuç sorgulama ekranı üzerinden T.C. Kimlik numarası, AÖL öğrenci şifresi girişi ve güvenlik kodu bilgilerini yazarak giriş yaptıktan sonra öğrenebilecekler.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×