Öne Çıkanlar survivor 29 nisan ada konseyi feto 30 nisan 2017 survivor yeni bölüm fragmanı ada konseyinde en çok kimin adı yazıldı 689 KHK ile göreve iade edilen isim listesi tam liste

Boğaziçi Üniversitesi'ne yeni rektör ataması yapıldı

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne atama yapıldı. Atamayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirdi. Boğaziçi'nin yeni rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan oldu.

Boğaziçi Üniversitesi'ne yeni rektör ataması yapıldı
Boğaziçi Üniversitesi'ne yeni rektör! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmed Özkan'ı atadı. Rektörlük atamaları 676 sayılı KHK ile doğrudan Cumhurbaşkanlığı'na bağlanmıştı.

Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, ''Sayın Cumhurbaşkanımız, Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 130 uncu ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13 üncü maddeleri uyarınca, Yükseköğretim Kurulunun önerdiği adaylar arasından Prof. Dr. Mehmed Özkan'ı atamışlardır'' ifadelerine yer verildi.

676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile rektör atamalarına ilişkin değişiklik Resmi Gazete'de, "Devlet üniversitelerinde rektör Yükseköğretim Kurulu tarafından önerilecek, profesör olarak en az üç yıl görev yapmış üç aday arasından Cumhurbaşkanınca atanır. Bir aylık sürede önerilenlerden birisinin atanmaması ve Yükseköğretim Kurulu tarafından, iki hafta içinde yeni adaylar gösterilmemesi halinde Cumhurbaşkanınca doğrudan atama yapılır" şeklinde yer almıştı.

ATAMA KARARI RESMİ GAZETE'DE

Prof. Dr. Mehmed Özkan'ın atanmasına ilişkin karar 13 Kasım 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı. 2016/101 karar sayısında, ''Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 130 uncu ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13 üncü maddeleri uyarınca, Yükseköğretim Kurulunun önerdiği adaylar arasından, Prof. Dr. Mehmed ÖZKAN atanmıştır.'' denildi.

PROF.DR. MEHMED ÖZKAN KİMDİR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi rektörlük görevine atanan Mehmed Özkan, B.Ü. Biyomedikal Mühendisliği Öğretim Üyesi görevindeydi. Özkan, eski rektör Gülay Barbarosoğlu'nun danışmanlığını da yapmıştır.
 

Yusuf SEZER (yusuf.sezer@abchaber.com)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×