Bu haber kez okundu.

DGS 2017 Sonuçlarının Kesin Açıklanma Tarihi ?

2017 DGS sınavı 23 Temmuz 2017 pazar günü yapılan sınav ile tamamlandı. Sınavın ardından DGS'ye giren öğrenciler tarafından Google üzerinden araştırılmaya başlandı? Peki 2017 DGS sonuçları ne zaman açıklanacak ? ÖSYM 2017 sınav takvimine göre önceden yapılan duyuruya göre kesin ne zaman açıklanır tüm detaylarıyla abchaber.com'da

2017 DGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

23 Temmuz 2017 Pazar günü saat 10.00'da gerçekleştirilen sınavın arından DGS sonuçları açıklanacak.Sınava girecek adaylar, sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını araştırıyor. ÖSYM'nin yayımladığı takvime göre 2017 DGS sonuçları 29 Ağustos 2017 tarihinde açıklanacak. Adaylar sınav sonuçlarını, ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr/ internet adresinden öğrenebilecek. Ayrıca 2017 DGS sonuçları ÖSYM resmi internet sitesinde yaşanılacak yoğunluk sebebiyle eş zamanlı olarak abchaber.com olarak sınava giren öğrenciler için takip edeceğiz.

DGS NEDİR ? DGS SINAVINA KİMLER GİREBİLİR ?

Meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan başarılı öğrencilerin lisans programlarına dikey geçiş yapmaları ile ilgili sınav ve yerleştirme işlemleri ÖSYM tarafından yürütülmektedir.ÖSYM tarafından yapılan ve eğitimine 4 yıllık bir lisans programında devam etmek isteyen meslek yüksekokulları ile açıköğretim ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerin girmek zorunda olduğu, 2000 yılından bu yana yapılan bir sınavdır. Dikey Geçiş Sınavı her sene temmuz ayının ikinci haftasında yapılmaktadır ve ortalama 70 bin aday sınava girmek için başvuruda bulunmaktadır.

DGS PUANI NASIL HESAPLANIR ?

Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınabilecek DGS puanları hesaplanacaktır. DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını belirleyen katsayılar Tablo-A’da yer almıştır. Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacaktır.

Kolay yoldan DGS puan hesaplama formülü

Dgs Sözel: 87.747 + (Sözel net x 1.681) + (Sayısal Net x 0.315) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)
Dgs Sayısal: 105.536 + (Sözel Net x 0.336) + (Sayısal Net x 1.575) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)
Dgs Ea: 96.642 + (Sözel Net x 1.009) + (Sayısal Net x 0.945) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı: Bölümünü iyi dereceyle bitirenler 80, orta sıralarda bitirenler 65, son sıralarda bitirenler 50 olarak girebilir.

Didem KARTAŞ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×