Bu haber kez okundu.

DGS 2017 Soruları ve Cevapları Yayınlandı mı ? 2017 DGS Sınavı Yorumları

ÖSYM tarafından yapılan 2017 DGS sınavı 140 dakika sürenin ardından sona erdi. Sınavın bitmesinin ardından ÖSYM tarafından açıklanacak olan 2017 DGS soru ve cevapları sınava girenler tarafından merak edilmeye başlandı. 

Soru ve cevaplar şuana kadar yayınlanmadı. Yayınlanır yayınlanmaz aşağıdaki linkte sizlerle olacak. Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden ve mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir.

Sınava giren öğrenciler kaç net yaptıklarını kontrol etmek için ÖSYM tarafından DGS soru ve cevaplarını heyecanla beklemeye başladı. Peki 2017 DGS soru ve cevap anahtarı yayınlandı mı ? Sınava girenler 2017 DGS sınavını nasıl yorumladı sınav zor muydu kolay mıydı detaylar abchaber.com'da

DGS 2017 SINAV SORU VE CEVAPLARI ÖSYM SON DAKİKA AÇIKLAMASI

Sınava giren adayların merakla beklediği konulardan biriside ÖSYM DGS sınav soru ve cevaplarının yayınlanması oldu. 2017-DGS (Dikey Geçiş Sınavı 2017 Sınavı maratonu sona erdi. 23 Temmuz 2017 Pazar DGS sınavı saat 10.00'da başladı. DGS'de adaylar, 140 dakikada soruları çözmeye çalıştılar. Adayların sınav çıkışı en çok merak ettiği konu ise DGS soru ve cevaplarının yayınlanması oldu. Soru ve cevaplar şuana kadar yayınlanmadı.

2016 DGS SINAVI ÖSYM TARAFINDAN AYNI GÜN AÇIKLANDI

2016 Dikey Geçiş Sınavının soru ve cevap kitapçıklarını, sınavın yapıldığı gün saat 16.30'da açıklayan ÖSYM, 23 Temmuz günü yapılan Dikey Geçiş Sınavının soru ve cevaplarını halen açıklamadı. Sınava giren adaylar işaretledikleri soruların cevaplarını kontrol etmek için ÖSYM tarafından sınavın soru ve cevaplarının açıklanmasını heyecanla bekliyor.Ancak ÖSYM'den sınav sorularının neden açıklanmadığı yönünde bir açıklama da gelmedi.

SORULARLA DGS SINAVI HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

1-) Kaç tercih yapabiliyoruz?

Her yıl değişiklik gösterme ihtimali olsa da son yıllarda 30 tercih hakkı bulunmaktadır.

2-) DGS’nda tavan ve taban puan var mı?

DGS’nda taban ve tavan puanı olayı yok. Puanlar her yıl net ortalamalarına göre değişen alan taban puanı sayısal ve sözel netlerinize ve ÖBP ile oluşur.

3-) Okul birincilerine ekstra puan geliyor mu ?

2011 yılı öncesine kadar böyle bir uygulama varken günümüzde maalesef yok. Ayrıca hali ile okul birincileri için ekstra kontenjanda bulunmuyor.

4-) X ön lisans bölümünde okuyorum. Hangi lisans programlarına geçiş yapabileceğimi nereden öğrenebilirim?

Eğer güncek klavuz yayınlandıysa güncel klavuzun TABLO-3 kısıma bakabilir yayımlanmadıysa da önceki seneki klavuzları inceleyebilirsiniz.

5-) Dikey geçişi açık öğretime yaptım. Tekrar sınava girerek örgün öğretimde okuyabilir miyim?

Sınav sonucu örgün lisans programına yerleşmeniz durumunda örgün okuyabilir ayrıca dilerseniz açık öğretimle de beraber götürebilirsiniz.

6-) Lisans okurken uzaktan eğitim ile lisansı aynı anda okuyabilir miyim?

Lisans okurken açık öğretim ve uzaktan eğitim programlarını aynı anda maalesef okuyamazsınız.

7-) Dikey Geçiş Sınavı sonucu bir lisans programına yerleştim. Hangi sınıftan başlarım?

Bu sorunun da net bir cevabı maalesef yok. 2 yıllık programda ki kredileriniz geçtiğiniz bölümde ki uyuşan dersleriniz doğrultusunda bazı derslerden muaf sayılabilir yada en kötü senaryo olan ilk sınıftan başlayabilirsiniz.

Meltem KIZAKLI

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×