Bu haber kez okundu.

DGS sınav ücretinin yatırılması işlemi 2 Haziran Son Gün! Hangi bankaya yatırılacak ?

Adaylar DGS başvurularını 1 Haziran tarihi itibariyle tamamladı. Önlisans eğitimlerini Lisan Eğitimine tamamlamak için giren adaylar DGS başvurusu yapıp sınav tarihini beklemeye başladı. 

ÖSYM tarafından 23 Temmuz 2017 tarihinde yapılacak olan sınav için bugün yani 2 Haziran tarihi sınav ücretlerinin yatırılması için son gün . Adaylar başvuru yapmış olsa bile bugün ödemeyi gerçekleştiremezse sınava girme hakları gitmiş olacak. Geçen yıl DGS puanı ile yerleştirme yapılan kontenjanların 9 bin 573 tanesi boş kaldı. Başvuru yapan 234 bin 664 aday içerisinden 102 bin 865 aday istediği üniversiteye yerleştirilmişti.

2017 DGS BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

2017 DGS başvuruları 24 Mayıs - 01 Haziran 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Sınava girmek isteyen adaylar, Kılavuz ile Aday Başvuru Formuna, başvuru süresi içinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilirler. Başvurular, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr/ internet adresinden gerçekleştirilecek.

Daha sonra adaylar, başvuru işlemini tamamladıktan sonra sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayabilecekler.

DGS BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

Adaylar, sınav ücretini 2017-DGS Kılavuzunda açıklanan bilgilere göre;  belirtilen bankalardan birine veya ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile başvuru süresi içinde yatıracaklardır.

Sınav ücreti ödeme işlemleri 02 Haziran 2017 tarihinde, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için mesai saati bitiminde; ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için saat 23.59’da sona erecektir.

2017 DGS SINAV ÜCRETİ: 80,00 TL

2017 DGS BAŞVURU HİZMETİ ÜCRETİ: 3,00 TL

2017 DGS SINAV ÜCRETİ HANGİ BANKALARA YATIRILACAK

*Akbank’ın tüm şubeleri, ATM veinternetbankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

*Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri veinternetbankacılığı (KKTC’den başvuracakadaylar hariç)

*Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internetbankacılığı

*Halkbank ATM,internetbankacılığı ve şubeler

*Ziraat Bankası sadeceinternetbankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’denücret yatırılmaz.)

2017 DGS SINAVA KİMLER BAޞVURABİLİR?

Meslek yüksekokulları ve açıköğretim önlisans programlarından mezun olanlar DGS'ye girebilir. Sınavın yapıldığı yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adayların da başvuru hakkı var.Meslek Yüksekokulları ve AÖF önlisans mezunu olan adayların lisan eğitimlerini tamamlamak

ÖSYM SINAV TAKVİMİ 

Dikey Geçiş Sınavı Başvuru Tarihleri (DGS) 24.05.2017 - 01.06.2017

Dikey Geçiş Sınavı 23.07.2017

Dikey Geçiş Sonuç Tarihi 29.08.2017

2017 DGS SINAVI BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

2017 ÖSYM sınav takvimine göre;  Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezun öğrencilerin Lisans Öğrenimine devam edebilmeleri için DGS sınavı girip başarılı olamaları gerekiyor. Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 23 Temmuz 2017 tarihinde yapılacak. Sınava başvurma işlemleri, 24 Mayıs'da başlayıp, 1 Haziran 2017 tarihinde sona erecektir.

DGS NEDİR

DGS yani dikey geçiş sınavı örgün önlisans mezunu ve açıköğretim önlisans mezunu öğrencilerin öğrenim hayatlarına devam etmeleri için eğitimlerini Lisans eğitimize tamamlayıp 4 yıllık Fakülte mezunu olmak için girdikleri sıralama sınavı . Sınavda sorulan soru sayısı 120 dir. Bu 120 sorunun 60 Matematik ve 60 Türkçe olarak sorulmaktadır.

DGS HANGİ KONULARDAN ÇIKIYOR 

DGS sınavında Matematik-1 ve Türkçe-1 konularından sorular sorulmaktadır. 2017 DGS Çıkacak Konular Sözel Bölüm Konuları Bu bölümde dil bilgisi, paragraf soruları ve Sözel Mantık Konularından sorular sorulmaktadır.

Sözel sorularının dağılımı ; Cümle Çeşitleri Cümlede Anlam Sözcük Türleri Sözcükte Anlam Paragraf Yapısı Paragrafta Anlam Paragrafta Mantık Anlatım Bozukluğu Sözel Mantık

Sayısal sorularının dağılım; Sayılar Rasyonel Sayılar Bölme ve Bölünebilme EBOB – EKOK Üslü Sayılar Köklü İfadeler Basit Eşitsizlikler Oran – Orantı Köklü İfadeler Problemler Yol – Hız – Zaman İşçi – Havuz Çarpanlara Ayırma Kümeler Bağıntı ve Fonksiyonlar İşlemler Modüler Aritmetik Özdeşlikler Kombinasyon Permütasyon Olasılık Tablo ve Grafik Okuma

2017 DGS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK 

ÖSYM 2017 sınav takviminde açıklanan 2017 DGS sıNav sonuçları 29 Ağustos 2017 tarihinde açıklanacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×